Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Eğitim

Neden Öğretemiyoruz- 3 İngilizce

Neden Öğretemiyoruz- 3 İngilizce

Defne Canberk'in eğitimciler arasında gerçekleştirdiği "Neden Öğretemiyoruz?" serisi bu hafta İngilizce ile devam ediyor. Uzun yıllar ODTÜ Temel İngilizce kadrosunda yer alan Bahar Akçura, "Neden İngilizce Öğretemiyoruz?" sorusuna yan…am. Ben hala öğreniyorum, onların da işi bitmez.Defne Canberk: Son olarak neler söylemek istersin?Bahar Akçura: Yabancı dil öğrenmek ve öğretmek çok zevkli. Keşke bunun keyfini çıkaracak şartlarımız olsa. Röportaj: Defne Canberk
Betül Kanbolat ile Masallar, Çocuklar ve Kitaplar Üzerine...

Betül Kanbolat ile Masallar, Çocuklar ve Kitaplar Üzerine...

Bir çocuğun duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimini sağlayabilmesi için kitapla olabildiğince erken temas etmesinin ne derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Kitaplar çocuğun bilgi dünyasını genişletir ve böylece duygularını ve d…emeyenlerdenim. Arkadaşlarıma ve bu iki köyün sokaklarına olabildiğince vakit ayırıyorum :) Ps:Bu cumartesi 14 Mayıs saat 14:00  Antalya Oyuncak Müzesi'nde son kitabım Sinirli Karga Okuma ve İmza günüm var. Görüşmek dileğiyle... 
Eğitimin Neresinden Tutsanız Elinizde Kalıyor

Eğitimin Neresinden Tutsanız Elinizde Kalıyor

Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan Pisa, OECD tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma projesi. Bu …lerimi bu okula yönlendirdim. Şu an göçle gelen öğrencilere İngilizce yetiştirici dersler veriyorlar. Bu anlattığım sadece basit bir örnek, bunlar yaşanırken eğitim sistemimizde “ideali” konuşmak biraz lüks geliyor. Teşekkürler
Aileler Artık Çocuklara

Aileler Artık Çocuklara "Ne Yapıyorsan Yap Ama İyi Yap" Diyor

Derse girmemeleri, nöbet tutmamaları, kendilerine ait odalarının olması ve idarenin verebileceği görevlendirmelerden muaf olmaları gibi nedenlerle başka branş öğretmenleri tarafından hep kıskanılan, ne yaptıkları ve okuldaki işlevle… vereceği bir durum. Hiperaktivite çocuğun ruhsallığı hakkında da bize bilgi verir. Aslında bir semptomdur, bu semptomun altında yatan dinamikleri anlamak, ve o dinamiklerle ilgili çocukla ve aileyle ruhsal bir çalışma yapmak önemlidir.
Eğitim Sendikaları-2: Eğitim-İş

Eğitim Sendikaları-2: Eğitim-İş

Sendikalar dizimizin ikinci bölümünde Eğitim-İş Genel Basın Yayın Sekreteri Dilek Atalay Yurdugül ile konuştuk. Geçen hafta Eğitim-Sen temsilcisine sorduğumuz soruları bu kez Dilek Atalay Yurdugül yanıtladı. İki sendika temsilcisini…ağız. Sınıfsal karakterimizle sömürüye, devrimci ve yurtsever bilincimizle kapitalizme ve emperyalizme karşı duracağız. Karanlık geçidin ötesinde, ışığı bulana kadar, eğitim emekçilerine ve ülkemize umut olmaya devam edeceğiz.
Eğitim Sendikaları-1: Eğitim-Sen

Eğitim Sendikaları-1: Eğitim-Sen

Bir eğitim köşesi yapıp, adını ‘’Öğretmen Odası’’ koyup sendikalardan bahsetmemek olmazdı tabi ki. Öğretmen odamıza öğrenci ve velilerden sonra sendikalar girer. Çayımızı, kahvemizi içerler, örgütlenmenin önemini anlat…katliamını yapanları ve arkasındaki güçleri ortaya çıkarması gerekenler, katilleri değil, katliamı lanetleyenleri hedef olarak belirlemiş ve soruşturmalarla ve cezalarla kimlerin safında yer aldıklarını bir kez daha göstermiştir. 
Gündüz Öğüt'le Notaların Götürdüğü Yere...

Gündüz Öğüt'le Notaların Götürdüğü Yere...

Bu haftaki Öğretmen Odası konuğum Gündüz Öğüt. Kendisi, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nda mesleğine yıllarını  vermiş bir keman sanatçısı ve pek çok öykü kitapları ve romanları olan bir yazar. Ama bu satırlarda yer alması…eyin altını çizmeye çalışıyorum: Sevgi, Cesaret ve Umut… Bunlar olduğu müddetçe her şeyin üstesinden ama bireysel ama toplumsal olarak gelebiliriz.Defne Canberk: Çok teşekkür ederim kıymetli zamanın için. İZLENehrin İki Yakası
Tatlı Bir Ütopya Olarak Okullarda Cinsellik Eğitimi

Tatlı Bir Ütopya Olarak Okullarda Cinsellik Eğitimi

'Eğitimde her sıkıntıyı çözdük, temel bilimleri verdik, dört dörtlük bir eğitim sistemimiz var da sıra cinsel eğitime mi geldi?'' dediğinizi duyar gibiyim. Dışarıdan bakıldığında öyle görünüyor da olabilir, fakat son dönemd…lgisiyle yoluna devam eder örneğin. Çok kafanız karışıyorsa bir çocuk psikiyatristine danışabilirsiniz ama çok kafa karıştıracak bir konu da olmayabilir. Telaşlanmadıkça halledilebilecek bir mevzudur.Defne Canberk:Çok teşekkürler.
Varoşların Çalıkuşları...

Varoşların Çalıkuşları...

Varoş kelimesinin kökenine baktığımızda 'Kale duvarlarının dışında kalan' anlamına gelen Macarca bir kelimeye ulaşılıyor. ''Kale duvarının dışında kalmak'' buralarda yaşayan insanların halini güzel anlatan bir ifade gerçekten.… var ya hani, o inanılmaz mutlu ediyor beni. Çoğu zaman dersten çıkıp öğretmenler odası yerine bahçeye atıyorum kendimi. Hep “iyi ki…”diyorum içimden.Defne Canberk: Son olarak ne söylemek istersin?Deniz Diren: Teşekkür ederim. 
Neden Öğretemiyoruz? -1 Türkçe

Neden Öğretemiyoruz? -1 Türkçe

Yazılı kâğıtlarını okuduktan sonra, TEOG sınavı ya da LYS  sonrası, öğretmenler odasında tenefüslerde yıllardır soruyoruz bu soruyu kendimize. Neler oluyor?Nerede yanlış yapıyoruz?Saatlerce dil döküp nodül olduğumuz sınıfla… dilek ve temennilerimizle kapıyoruz sanırım. Son olarak var mı eklemek istediklerin?  Ilgım Üçok: Toplantı iyi kitaplar okuyun ve okutun temennisiyle sona erdi (: Yarın nöbetçiyim ben, sen hangi gün nöbetçisin? (gülüşmeler...) :)
ne diyor bu çocuklar?

ne diyor bu çocuklar?

Ezgi ve Işkın Alman Liseli iki öğrenci. Önce “Emre Aköz’e açık mektup” başlıklı bir metin gönderdiler bize. Ustaca, olgunlukla kaleme alınmış, benim diyen çoğu üniversite mezununun bile yazabilme kapasitesini sorgulayabileceğiniz türden “ağır” bir metin. Ardından “bizimle konuşun” dediler. Öyle rica mica da değil. Doğrudan, kısa ve net: “Bizimle konuşun!”