Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Sinan: Bu YGS eylemi önceden planlı bir eylem miydi?

Ezgi Koçer: Skandal patladıktan sonra önce facebook’tan bir araya geldik. Bir event açıldı. Önce küçük bir eylem oldu, Çarşamba mıydı Perşembe miydi emin değilim şimdi. Ardından da işte facebook grubu aracılığıyla “Pazar günü buluşuyoruz” çağrısı yapıldı. Ve biliyorsunuz işte, Pazar günü de buluşuldu…  

Işkın Çakmak: İlk buluşma daha provamsı bir şeydi… İnsanlar ilk buluşmada birbiriyle kaynaştı…

Ezgi Koçer: Aynen! Gücümüzün farkına vardık. Doğrusu kimse bu kadar güçlü bir ses çıkartabileceğimize ihtimal vermiyordu. Ben bile bu kadar büyük bir kalabalığın toplanacağını ummuyordum. İlk buluşmada işte ancak Galatasaray Lisesi’nin önünü doldurabilmiştik. 500-600 kişi vardı sanırım. Net sayıyı bilmiyorum.

Işkın Çakmak: Büyük buluşma ise çok farklıydı. Bir anda ne kadar okul varsa, her türlü biçimde destek verdi. Gelemeyenler temsilci yolladı. Büyük bir liseli buluşması gerçekleşti.

Ezgi Koçer: Eğitim-Sen bile vardı!

Işkın Çakmak: Taksim’de de bir eylem yaptılar. Biraz daha radikal, politik gruplar vardı orada. Bizimki sadece liseli ağırlıklı bir kitleydi. Eğitim-Sen galiba Taksim’deki eyleme biraz daha yakın duruyordu.  

Sinan: Liseli ağırlıklı derken? Liseli olmayanlar da mı vardı aranızda?

Işkın Çakmak: Destek için gelen öğretmenler de vardı…

Ezgi Koçer: Mesela bizim okulumuzdan iki Alman öğretmen destek olmak için geldi. Mesela Casper işçileri geldiler. İşten çıkartılmışlardı. “Biz haksızlığa uğradık, siz de uğradınız o nedenle mücadelenize destek için buradayız” dediler…

Sinan: Genelde öğrenciler işçi sınıfının eylemlerini destekler. Bu kez işçiler mi sizi desteklediler yani?

Işkın Çakmak: Bu insanların yanımızda olduğunu görmek beni şahsen çok mutlu etti. Gerçekten bir haksızlığa uğrayanlar dayanışması oldu. Onların hakkı başka bir ölçekte yeniyor, bizim hakkımız da başka bir ölçekte yeniyor. Tam bir kaynaşma ve dayanışma yaşandı.

Ezgi Koçer: Bence de önemli. Çünkü bazı insanlar bu eylemi sanki “YGS’de başarısız olmuş bir grup gencin” eylemi gibi de algılıyor.

Sinan: Daha sonuçlar belli olmadığına göre kimin başarılı kimin başarısız olduğunu bilemeyiz…

Ezgi Koçer: Elbette! Ama bazıları işte “kendilerine güvenmeyen gençler çıkıp orada ortalığı karıştırarak eylem yaptılar” diyor. Ama eğer bu doğru olsaydı, ortada gerçekten büyük bir haksızlık olmasaydı bu kadar toplumun farklı kesimlerinden insanı da yanımızda bulamazdık diye düşünüyorum…