Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Tuğçe SevenHozan Adar: İçerik.com projesi nasıl oluştu ve hayata geçti?

Tuğçe Seven: 2011’de, henüz ODTÜ İşletme bölümünden mezun olmadan 3 yıl önce SEOzeo’yu kurduk ve büyüttük. Bu süreçte SEO danışmanlığı verdiğimiz firmaların içerik yönünden oldukça sıkıntılı süreçlerden geçtiğini fark ettiğimizden icerik.com projesini hayata geçirmeye karar verdik. Icerik.com’da markalara online veya basılı olarak kullanabilecekleri içerik hizmeti sunuyoruz. E-ticaret sitelerinden kurumsal kimliklerini yenilemek isteyen büyük müşterilerimize kadar hemen her segmentten irili ufaklı birçok projeye içerik desteği sağlıyoruz.

Hozan Adar: Başlarda “içerik kraldır” yaklaşımı çok da anlaşılan ve benimsenen bir yaklaşım değildi. Altyapı önemsenirken içerik ikinci planda gibi görünüyordu. Ama artık durum çok değişti. İçerik pazarlaması önem kazandı. İçerik pazarlamasından ne anlamalıyız? 

Tuğçe Seven: İçerik Pazarlaması, doğru hedef kitleye belirlenen pazarlama amacına ulaşmak adına kaliteli ilgili ve tutarlı içerik sunan pazarlama aktivitelerinin tamamı. İçerik pazarlaması aktiviteleri, hedef kitleye direkt fayda sağladığı ve hedef kitlenin hayatını kolaylaştırdığı için oldukça önemli.

Hozan Adar: Howard Gossage “İnsanlar reklamları okumaz. İnsanlar sadece ilgilerini çeken şeyleri okur ve ilginç gelen şey bazen bir reklam olur!” diyerek içeriğin önemini vurgulamıştı.

Tuğçe Seven: Gerçekten çok yerinde bir söz. Siz, o konuyla ilgilenmeyen bir kitleye o konu özelinde ne kadar içerik veya reklam ulaştırırsanız ulaştırın bunu o kitle kendine veya ihtiyaçlarına uygun görüp değerlendirmiyorsa içeriğiniz de reklamınız da ne yazık ki amaçlarına ulaşamıyorlar. Markaların asıl amacı, ilgili kitleye kaliteli ve onlara değer katacak içeriği ulaştırmak olmalıdır. Ancak bu koşulda içerik pazarlaması uygulamalarını yerinde gerçekleştirmiş olacaklardır.  

Hozan Adar: İçerik pazarlaması öne çıktıkça başarılı örneklere de daha sık rastlıyoruz artık. Sizin başarılı bulduğunuz örnekler neler?

Tuğçe Seven: Samsung’un Duyan Eller videosu bana en çok dokunan İçerik Pazarlaması projelerinden biri olmuştu. Geçtiğimiz yıl videoda Samsung’un yeni projesi tanıtılıyordu ve bunu gerçekten kitleyle iyi bir iletişimle başardılar. Videoda Samsung’un görüntülü çağrı merkezi samsungduyaneller.com tanıtıldı ve bu yapılırken gerçek bir akış ve kurgu videoda işlendi. Samsung bu video içerikle bu alana olan duyarlılığını tüm hedef kitlesiyle paylaştı.