Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Bilge Kocaefe: Küçük oğlumu uyuturken dediniz aklıma geldi. Oğlunuz da müziğe atılmış. Sanırım sizin katkınız var bunda.

Akın Eldes: Galiba. 2 numaranın alakası yok müzikle ama 1 numara yönlendi.

Bilge Kocaefe: İçinde vardı ki siz de vesile oldunuz ya da şansı diyelim.

Akın Eldes: Evet. Son zamanlarda iyice kaptırdı, İstiklal Caddesi'nde çalıyorlar.

Bilge Kocaefe: O da mı gitar çalıyor?

Akın Eldes: Davul çalıyordu sonra gitara döndü. Ne bulursa çalıyor. Gerçi pop çalmıyoruz diyoruz ama o çok pop sayılmaz; Gökhan Kırdar ile çaldık. O bas çaldı ben gitar çaldım. Resmi olarak beraber de çalıyoruz. Beraber aynı parayı kazanıyoruz.

Bilge Kocaefe: Özellikle müzikle ilgili konularda şunu şöyle yap, böyle yapma diye çok karışır mısınız oğlunuza? Sizinle çalmaktan dolayı stres yaşıyor mu?

Akın Eldes: Bir röportajda söyledi çok stres oluyorum diye ama ben hiç karışmıyorum.

Bilge Kocaefe: Belki de size beğendirme çabasının, tedirginliğinin stresidir.

Akın Eldes: Bir kere çok yetenekli buluyorum, gerçekten yetenekli. Çok çalışmıyor. “Oğlum nasıl ilerliyorsun?” dedim “Baba, kafada ilerliyorum” dedi. (Güler) Çok müzik dinliyor, enstrüman çalmak kadar önemlidir müzik dinlemek. Çok dinleyip iyice hazmetmesi ilerletiyor oğlumu.  Ben o yaşta o kadar yetenekli değildim. Böyle giderse 30 olduğunda beni sollar gider.

Bilge Kocaefe: Bu yolda gitmesinden memnunsunuz?

Akın Eldes: Mutlu olsun. Ben çünkü ona zorla hiçbir şey yaptırmadım. Zamanında bana sordu “Baba, bu işte para var mı?” diye. 12 yaşındaydı ve o sırada ders alıyordu. Hocası iyi çalış, iyi çalarsan para var bu işte demiş. O da benden doğrulama bekliyor. Halimi görüyorsun dedim. Bazen elim sıkışır harçlığını veremem. Hiç ses çıkarmaz çok anlayışlıdır. Bir şekilde harçlığını çıkartmaya çalışıyor. Son lafım da “Sana müzik yapma diyecek son kişi benim ama durumumu görüyorsun.” oldu. Ben mutluyum açıkçası, umarım o da mutlu olur.

Akın EldesBilge Kocaefe: Bir albüm yapar mısınız oğlunuzla ya da bir albümünüzde yer verdiniz mi ona da?

Akın Eldes: Çok isterim, daha denk gelmedi. Neden olmasın? Baba oğul diye çalmaya başladık hatta So Far'da çalacağız. Zaten ufaktan beraber çalmaya başladık, bakalım ileride ne olur. Ev zaten konservatuar oldu. Ufaklık da çalıyordu bir ara ama o bıraktı şimdi. Her odada birisi bir şeyler çalıyordu. Hanımı çıldırtıyorduk herhalde. Gerçi sevmeyen şimdi de çıldırır. Ben bir odada, Akın Can bir odada sürekli çalıyoruz.

Bilge Kocaefe: Bir müzisyenle yaşamanın dezavantajı olmalı bu.   Normal bir şarkıyı dinlemek gibi değil ki. Bir şarkının hazırlık aşamasına şahit olmak güzel olabilir ama bir de şahit olana sormalı bunu.

Akın Eldes: Evet, evet. Hanıma “Ne güzel ya evde Akın Eldes gitar çalıyor sana” diyorlar. O da “Gelin siz dinleyen kolaysa.” diyor. (Güler)

BK: Az önce dinlediğimiz yeni albümün net bir çıkış tarihi var mı?

Akın Eldes: Bu şarkıları da yapalı çok oldu aslında. Kapağı dışında her şey hazır. 2013 yılında kaydettim. Bir yılan hikayesine döndü. Zaten öyle bir süreçten geçiyoruz ki ne iştah kalıyor ne heves. Kolumuz kanadımız kırılıyor. Ama artık çıkartayım da kurtulayım, şurada durmasın diye çıkartacağım. Yoksa albüm çıkaracak bir ortam yok. Bunun dışında alternatif şeyler düşünmeye başladım. Albüm değil de kendime ait bir mecra olsun istiyorum. Youtube kanalı mı olur bilemiyorum, araştırıyorum ufaktan. Oradan paylaşayım istiyorum şarkılarımı yaptıkça. Baba-oğul olur, tambur çalarım, rock çalarım. Ben zaten müzik satışından para kazanmıyorum, bir beklentim de yok.

Bilge Kocaefe: Amaç, yaptığınız işleri insanlara ulaştırmak. Böyle bir imkan ve sizde de bu kadar üretim varken neden kullanmayasınız. Teknoloji de bir nimet.

Akın Eldes: Tabii, tabii. Çok etkin değilim ama açığım bu konuda. Bazıları Facebook'a girmiyor, gerçi bu da bir tavırdır. Bir kısmı tavırdan bir kısmı yapamadığından.

Bilge Kocaefe: Sizinki hangisi?

Akın Eldes: Yo ben giriyorum sonuna kadar. Bütün sosyal medya mecralarında varım. Tam bir sosyal medyacı değilim ama bir şekilde varım. Teknoloji bağımlılığının da bedelini bir şekilde öderiz de şimdilik avantajlı gibi duruyor.

Bilge Kocaefe: Elinizde yayınlamadığınız çok şarkı var mı?

Akın Eldes: Evet boş durmuyorum. Çok var, çok projem var. Bir Türk Sanat Müziği albümü projem var mesela. Bir tane sert sözlü bir şeyler yapmak istiyorum. Sürekli not alıyorum defterime. Mesela geçen gün rüyadan uyandım, aklımda bir kelime: “Miyal” Ne olabilir acaba? Nerden aklıma gelmiş olabilir. Çok hoşuma gidiyor, iki gündür mırıldanıyorum. Bu şunun işareti, ben bilinçaltında sözlerle uğraşıyorum bir şekilde. İnsanların konuşmalarını dinliyorum, algım açılmaya başladı ve bundan keyif alıyorum.

Bilge Kocaefe: Deprem için “Kâfi” yaptınız, Madımak olayı için “Madımak”ı yaptınız. Bu dönem için bir şarkı yapma düşünceniz var mı?

Akın Eldes: Şu anda ben halen ne olduğunu anlayabilmiş durumda değilim. Şu anda bir türbülansın içindeyiz gibi hissediyorum. Bir 5-6 sene geçmesi lazım. Ne olduğunu anlamıyorum ki. Kalkışma diyorlar ya, o gece tam tatil için yola çıkıyorduk. Geceden yola çıkıyorum yollar boş olsun diye. Akıncan geldi gösterdi köprüde tank mank var diye. Anlamadım. Bu nasıl darbe dedim. Benim bildiğim darbe böyle olmaz. Bir yandan F16 geçiyor tepeden. Korkuyla sarıldık birbirimize. Hâlâ daha anlamadım ben.

Bilge Kocaefe: Biz de anlamadık.

Akın Eldes: Herhangi bir teşhis koyabilecek bir merci olmaya gerek yok ama ben anlamadım. Bekliyorum daha, türbülanstayız onu hissediyorum. Salınıyoruz halen.

Bilge Kocaefe: Türbülans diye bir şarkı yaparsınız belki.

Akın Eldes: Bak o olabilir. Dolayısıyla ne olduğunu anlamam lazım üzerine bir şey yapmak için.

Bilge Kocaefe: Sizi nerelerde dinleyeceğiz onu da öğrenelim.

Akın Eldes: 22 Kasım: Yerli Yabancı Bar Beyoğlu Hane-i Akustik'te Sinan Cem Eroğlu kaval ile.
25.Kasım: Deniz Arcak ile Eatly Zorlu Center

1.Aralık: Turgut Alp Bekoğlu ve Demirhan Baylan ile İzmir'de.

9.Aralık: Bulutsuzluk Özlemi ile İzmir Yaşamaya Mecbursun 20. Yıl Konseri.

Bilge Kocaefe: Peki bunları nerelerden haber alabiliriz?

Akın Eldes: Akın Eldes Twitter, Instagram ve Facebook hesaplarımdan beni seven kardeşlerim duyuru konusunda yardımcı oluyorlar. Abi sen üşeniyorsun biz duyuralım diyorlar. Hakikaten üşeniyorum, garip geliyor. Ama benim için duyuranlar var neyse ki, takip ederlerse haberdar olabilirler.

Bilge Kocaefe: Son olarak insanlığa mesajınız nedir?

Akın Eldes: İnsan olun. İnsan olmak ne demek? Mutlaka bir şeyler üretmek, üretmeye çalışmak en azından. Yaptığı her neyse onu iyi yapıyor olmaya çalışmak; bir şeyi iyi yapıyor olmak değil, yapmaya çalışmak en azından. Çalışmak, tembel olmamak, kısa yoldan nasıl ona erişiri mi düşünmemek. Kısaca üretmek, insana iyi gelen bir şey, insanı insanlaştıran bir eylem. Üretmek ille de sanat anlamında değil. Hayal edemeyeceğiniz kadar çok şey üretebiliriz. Dolayısıyla da etrafa 1 mum, 2 mum, 3 mum, hiç önemli değil, bir ışık vermek. Karanlık olmasın. Dileğim bu.

Bilge Kocaefe: Umarım. Teşekkürler bu güzel sohbet  için.

Akın Eldes: Ben teşekkür ederim.