Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

"TÜRKİYE İSLAM DEVLETİ OLUR MU? DİYE SORUYORSUN BANA... OLURSA EN AZINDAN BİR DEVLET OLUR..."
MİA: Kişisel merakımdan soruyorum, Esad'dan Esed'e döndük ve niye döndük? - Gülüşmeler-
AFK- Benim gördüğüm, Medya Tayyip Erdoğan ve Esad’ın samimi ilişkilerini argüman kullanmaya başladıktan sonra isim değişikliğine gidildi ki, o hani bir anlamda bir algı yönetimi bence.   
MİA- IŞİD ve DAESH gibi? 
AFK: DAESH denilmesine çok kızıyorlarmış! 
SEDAT ARAL: DAESH Arapça, DAESH dersen Arapça yazmak zorundasın. DAESH. Devlet’ül İslamiye el Şarkiye. İslami Doğu Devleti.  Hadi senin merakla ısrarla sorduğun soruyla bitirelim:Türkiye bir İslam Cumhuriyeti olur mu? Ben devlet formunun artık tümüyle ortadan kalktığını görüyorum dışarıdan bakınca. Şu anlamda diyorum, İslam Cumhuriyeti olursa en azından bir devlet olur. Çünkü şu andaki durumun gidişatına bakılırsa, topyekün bir iç savaştan bahsediyoruz. Küçük site devletlerinden bahsediyoruz. Yani hele hele Güneydoğu’daki olaylarla ilgili baktığınızda, bir özyönetim realizasyonu başladı, peki İzmir’de de bir özyönetim başlarsa ne olacak? Birkaç gün içerisinde farklı şehirlerde Müdafaa Cemiyetleri oluşmaya başlarsa? Ölümü gösterip sıtmaya razı etme durumu bu işte, . o O yüzden ben İslam Cumhuriyeti kurulacaksa sorun yok diyorum. Çünkü normalleştirdikleri şey, potansiyel olarak herkes herkesi öldürebilir ve benim tarafımda değilse normaldir diye bakılıyor artık. Benim tarafımdaki ölüm sorunlu diyor, diğeri normal. Asıl sorun bu.
AFK- Taraftar toplamak için de kendi tarafında yaşanan ölümleri kullanarak ya da ön plana çıkararak “Sen neredeydin bu olurken, buna niye destek vermedin?” gibi çok ciddi çıkarımlar var, ama kendilerine geldikleri zaman ayırmayı çok iyi becerebiliyorlar. 
SEDAT ARAL: Eskiden ben dünyayı dolaşırken barlara girer kavga çıkarırdım, çok arızalı içerdim, niye baktın, neredeydin, niye böyle yapıyorsun diye… Şu anda o kavganın ön aşamasını yaşıyoruz biz. O kavgaya geldiğinde, ki umuyorum gelmez, bitme noktasına gideriz. Biraz önce söyledim ya, İslam Cumhuriyeti olursa siz şükredin. Olmaz tabii sonuçta ama şu anda devletin hiçbir kurumu sistematik olarak çalışmıyor. AK Parti veya AKP her ne deniyorsa işte, Cemaat ile beraber isteyerek veya istemeyerek sistemi yıktı. Fakat yerine ne koyabileceklerini artık bilmiyorlar. Yıllar boyu Cemaat, Amerika’dan varolan devlet sistemini yıkmak için bütün hafriyat ve yıkım makinalarını aldı. Amerika Cemaat’e bir tek yıkılan devletin yerine ne koyacağını söylemedi. Böylece, bundan sonrasına hepimiz soru işaretiyle bakar hale geldik, acaba yerine konacak? 

*****Bir büyük soruyla bitirdiğimiz ilk bölümden sonra, röportajımızın ikinci bölümüne de başka bir büyük soruyla başlayacağız: “Ne olacak bizim bu medyamızın hali?” 
Devamı Cuma günü...