Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

İçinden geçip gitmeye çabaladığımız zor ve karanlık günlerde belki de en çok ihtiyacını hissettiğimiz şeyler, hayal kurmak ve umut etmek.

İnsana en çok çocuklar ve gençler umut verir, ancak bu kez oğlunun yasının içinden umut devşiren bir anne, hepimize hayallerin nasıl gerçekleştirileceğini gösteriyor.

O, 2 Haziran 2013’de Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de bir ara sokakta polisler ve sokak esnafı tarafından çok ağır şekilde dövülüp 38 günlük koma sürecinden sonra hayatını kaybeden 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz.

emel korkmaz#DüşlereGüçVer diyen tam 274 gönüllü, bu Pazar İstanbul’da düzenlenen 38. Vodafone İstanbul Maratonu’nda Adım Adım bağış organizasyonu çerçevesinde Emel anneyle beraber Ali İsmail'in düşleri için ALİKEV- Ali İsmail Korkmaz Vakfı için koştuk.

"Biz bu vakfı Ali İsmail'in ölüm şekliyle değil, yaşam şekliyle kurmaya karar verdik" diyen Emel anneyle Ali İsmail'in düşlerini, ALİKEV’in kuruluş hikayesini, Vakfın çalışmalarını ve gelecek düşlerini, maraton öncesindeki hazırlık çalışmaları, antremanlar ve benim de ALİKEV koşucusu olarak katıldığım yarış sırasında konuştuk. Röportajın sonunda, maraton gününden izlenimleri bulabilirsiniz.

Sabaha karşı bu satırlar yazılırken, hemen maraton ertesindeki rakamlarla Emel Korkmaz tüm zamanların bağış rekorunu kırdı: 1628 bağışçı ve 178.208 liralık bağış tutarıyla Emel anne tüm koşucular arasında birinci sırada yer alırken, ALİKEV toplam 428.284 liralık bağışa ulaşmış durumda. 27 Kasım’a kadar Emel anneyle birlikte tüm bağış koşucuları adına açılan kampanyalar ile meblağın 500 bine ulaşması ümit ediliyor.

 Emel Korkmaz kampanya destek >>>

Doğrudan Bağış için...

Bu sonuçla halen 52 öğrenciye düzenli burs sağlayan Alikev, en az 50 öğrenciye daha burs verebilecek. Bir başka deyişle, ALİKEV’e maraton koşucuları üzerinden bağış yapanlar, gençlerin gelecek düşlerine güç verecekler.

Ali İsmail Korkmaz’ın dava günlerinden bu yana yaklaşık üç yıldır tanıma şansı yakaladığım Emel anne ve abisi Gürkan Korkmaz ile konuşurken, büyük bir kayıp yaşadıktan sonra, gerçek yası son nefesine kadar devam edecek iki insanın, kaybettikleri canlarından parçanın düşlerini gerçekleştirirken geçirdikleri değişimi ve duygularını gözlemleme şansım oldu. Sizlere bu duyguyu geçirebilmek adına sohbetimizi yazarken, birçok yeri noktasız ve redaksiyonsuz bıraktım. Emel anne ne anlattıysa, nasıl anlattıysa, hepsi burada.

“Kardeşimi kaybettim ama şimdi, binlerce kardeşimle beraber gelecek için, Ali İsmail’in düşleri için elele çalışıyorum” diyor abisi Gürkan. 

“Eğer ölümden sonra hayat varsa, Ali İsmail benim için vakfa gelip giden gençlerde, vakıftan aldığı burslarla eğitimini sürdüren tüm öğrencilerde yaşıyor ” diyor Emel Anne.

#DüşlereGüçVer’mek için yaptığımız sohbet, hala umut etmek için sebeplerimiz olduğunu gösteren bir işaret olarak kalplerimizde kalsın.

Ali İsmail Korkmaz’ı hep düşlerindeki özgür dünya ile kalplerimizde ve gençlerin geleceğinde yaşatalım…

Umutlu okumalar…

RÖPORTAJ: M. İREM AFŞİN

FOTOĞRAFLAR: ÖZNUR KILIÇ

Koşu Fotoğrafları: ALİKEV