Reportare

Menü

Kategoriler

Arama

Virna BanasteyTürkiye Yahudileri Dosyamızın ilk söyleşisini Şalom Gazetesi yazarlarından Marsel Russo ile yapmıştık. İlgiyle okunan bu röportajı Türkiye Yahudi toplumunun önemli kurumlarıyla devam ettireceğiz.

ikinci bölümümüzde bu kez Şalom Gazetesi’nin yayın koordinatörü Virna Banastey’in konuğuyuz. Teşvikiye’deki bürosunda kahvelerimizi yudumlarken yaptığımız sohbette Şalom Gazetesinin geçmişten bugüne gelişimini, giderek muhafazakârlaşan bir Müslüman toplum içerisinde Türkiye Yahudilerinin psikolojisini konuştuk.

Çoğumuz Türkiye Yahudilerinin tarihini, Osmanlı İmparatorluğunun İspanya’dan kaçan Yahudilere kucak açtığı 500 yıl öncesine dayandırsak da, aslında Türklerin gelişinden çok çok öncesine, MÖ 5. Yüzyıla dayanıyor Anadolu Yahudilerinin geçmişi. Bu derin tarihsel kökler, Türkiye Yahudilerini, tüm diğer azınlıklara reva görülen muameleden korumaya yetmiyor. İsrail ile özdeşleştiriliyorlar ve İsrail Devletinin her olumsuz uygulamasında tedirgin edildikleri davranışlarla karşılaşıyorlar. Sadece muhafazakâr kesimin medyası değil, genel olarak toplumun Yahudilere bakışı sorunlu.

Nüfusu artık sadece 18 bine düşmüş ve hızla yaşlanan Türkiye Yahudileri, kültürlerini, gelenek ve dillerini koruma uğraşı verirken ana vatanları olan Anadolu’da yabancı azınlık muamelesi görmenin sıkıntılarını yaşıyorlar.

Türkiye’de ağırlaşan siyasi iklim nedeniyle çoğu insanın yurtdışına yerleşme planları yaptığı bir ortamda “Nereye, neden gidelim ki? Vatan burası” diyor Virna Banastey, biraz burukça…

Sürekli hedef gösterilerek kendi içine hapsedilen bir toplumun dışa açılan penceresi Şalom… Hem toplumun iç iletişimini sağlama işlevi görüyor, hem de geniş toplumun, Türkiye Yahudilerini tanıması için bir imkân yaratıyor…

Gelin ayrıntıları Virna Banastey’den dinleyelim…

Kırmızı linkleri tıklamayı unutmayın... Keyifli okumalar.

Röportaj: Sinan Dirlik / Ekim 2016

Fotoğraflar: Tuna Giritli- Hozan Adar