Mükemmelin Peşinde: Ozan Sinan Tığlıoğlu

0
87

İlk gençlik yıllarımdan bu yana her anlamda tasarım hep ilgimi çekti ve hayatımın, işimin bir parçası oldu. Uzun yıllardır tasarımla ilgili her şeyi okumak, bakmak, araştırmak, konuşmak, dinlemek, izlemek, satın almak, toplamak günlük hayat pratiğimin bir parçası. Mobilyadan kitap kapağına, antikadan vintage’a, kalemden gözlüğü, motosikletten otomobile, reklamdan stant tasarımına…

Her iyi tasarım kullanıcısıyla duygusal bir bağ kurar ve eşsiz bir deneyim yaşamasını sağlar. Her tasarım uğraşı bir problem çözmek için yola çıkar, geçmişin bilgi birikiminden temellenir, uzun saatler, günler, haftalar, aylar sürebilir bu arayış ve tasarımcı bir noktada bu arayışına son vermek zorunda kalır. Kimi zaman teslim tarihi geldiği ve hatta geçtiği için, kimi zaman yeni bir işe başlamak için. Her tasarım aslında yarım kalmış bir iştir. Mümkün olsa bu arayış sonsuza dek devam edebilir.

Antoine de Saint-Exupéry, 1939 tarihli kitabı “ Terre des Hommes” da “Bir tasarımcı, ekleyecek bir şey kalmadığında değil, çıkarılacak bir şey kalmadığında mükemmelliğe ulaştığını bilir.” yazmıştı. Estetik ve işlevselliğin birleştiği o sihirli an, tasarım objesinin kullanıcı tarafından sahiplenilmek istendiği, duygusal bir bağ kurduğu, “arzu nesnesi” haline geldiği andır.

Yıllar önce Tuna Ev ve Ofis Sistemlerinin reklamlarını yaparken tanıştık Ozan ile. Mobilya ve aksesuar tasarımları yaparken o genç yaşında bile yukarıda yazdığım estetik ve işlevselliğin mükemmeliyetini en minimal çizgide yakalama çabasına ve ruhuna sahipti. (Tuna için yaptığı işlere buradan ulaşabilirsiniz.)

Bizim sektörde markalar, ajanslar geçici, insanlar, arkadaşlıklar, dostluklar kalıcıdır. İnsan biriktiririz. Zaman içerisinde farklı projelerde birlikte çalışma şansı bulduk. İyi ki de bulmuşuz. 2003 yılında “GoaDesign”ı kurdu ve yıllar içerisinde bir çok uluslararası ödül aldı. Uzun zamandır bir araya gelemesek de bir çok mecrada yaptığı işleri keyifle ve merakla takip ettim, ediyorum.

Ben tanıdım ve kardeşim gibi sevdim, umarım bu röportajla siz de tanır ve seversiniz.  

Keyifli okumalar…

Ulvi Yaman , Ocak, 2023