Meslektaşları: Can ve Erdem Yalnız Değildir!

0
341

(REPORTARE/ÖZEL) Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, yapmış oldukları bir haber nedeniyle R. Tayyip Erdoğan tarafından yapılan suç duyurusu üzerine ifade vermeye gittikleri Çağlayan Adliyesinde tutuklandılar.
Adana’da 19 Ocak 2014 tarihinde durdurulan, Suriye’ye insani yardım taşıdığı ileri sürülen MİT’e ait TIR’lardaki silah görüntüleri, 29 Mayıs 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nce yayınlanmış, haber Türkiye ve dünyada geniş yankı uyandırmıştı. 

Cumhuriyet Gazetesi yayınının “gerçeğe aykırı haber ve görüntüler” içerdiği iddiasıyla R. Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul Cumhuriyet Baş Savcılığı’na gönderilen dilekçe ile Can Dündar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Dilekçeyi işleme koyan Savcılık, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında “örgüte üye olmaksızın, bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “siyasi ve askeri casusluk”, “gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla tutuklanmalarını talep etti. 

İfade vermek üzere Çağlayan Adliyesi’ne giden Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül, Savcılık ifadelerinin ardından çıkarıldıkları İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak Silivri Cezaevine gönderildiler. Dündar ve Gül’ün tutuklanmasının ardından değerlendirmelerine başvurduğumuz çeşitli gazetelerde görev yapan meslektaşları, kararın Türkiye’de sadece gazetecilik mesleğine değil, demokrasi ve hukuka yönelik bir saldırı olduğunu vurguladılar.

İşte Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına ilişkin meslektaşlarının REPORTARE’ye yaptıkları değerlendirmeler: