Şefkatli bir yol arkadaşı olmak…

0
403
Şefkatli bir yol arkadaşı olmak… | Unutma Beni | 13 Nisan 2023

Gültan Turan ve Esin Uslu’nun hazırlayıp sunduğu Unutma Beni‘de bu haftaki konuk Teoman Zengin…”Şefkatli bir yol arkadaşı olmak…”

Yıllar önce bir danışanım teşhisini ilk duyduğunda “Kamyon çarptı bana” demişti. Büyük bir çarpışmaydı bu ve bu çarpışmanın şiddeti bir insanın dağılması,bütünlüğünü kaybetmesi demekti. Geçen süre içinde demanslı kişiler ve bakım verenleriyle çalıştıkça çarpışmanın ne denli devamlılık arz ettiğine de şahit oldum. Yaşanılan günler içine yerleşmiş sonsuz mücadele, fedakârlık, uğraş her iki tarafın cesaretle, yılmadan sürdürdüğü birlikte yaşama ve başarma arzusu ile doludur.

Her demans sendromunun altında gerçek bir insan vardır, güçlü ve zayıf yanları olan ve şimdi hastalıklarıyla başa çıkmaya çalışan biri olarak anlaşılmak, onurlu ve saygılı davranılmak isteyen bir kişi. Her bakım verenin içinde de her şeyden çok yardım etmek isteyen ama genelde bunu nasıl yapacağına dair fikri olmayan, kendini sevdiğine adayan biri vardır.

Bu kişi hayal kırıklığına uğramış, bitkin, cesareti kırılmış, kafası karışmış olabilir. Evet, bu son derece zorlu bir mücadele. Ama bu zorlu mücadelede yalnız olmadığınızı bilin. Bu akşamki programda demans olan sevdiklerine bakım verenlere destek olmaya çalışacağız. Bu zorlu yolda onlara kendilerine nasıl dikkat edeceklerini konuşacağız. Şefkatli bir yol arkadaşı olarak yaşama birlikte yeniden yine sarılmanın mümkünlüğüne bakacağız.