“Biz direneceğiz sevgili dostum.” 

0
393

2004 yılında “Annan Planı”nın oylanması için yapılacak olan referandum öncesinde; Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) “Evet” kampanyasını yürütmek için adaya geldiğimizde profesyonel bir ilişki sürecinde tanıştık ilk kez Asım ile. Başarılı geçen bu kampanya süreci sonrasında zaman içerisinde Adaya Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, Milletvekili Seçimleri, Yerel Seçimler gibi bir çok seçim kampanyasını yürütmek için geldiğimizde profesyonel olarak başlayan ilişkimiz dostluğa evrildi.

Adaya yerleşme kararı alana dek, kampanya süreçlerindeki yoğun ve uzun kalışlı iş seyahatlerimde gerek birlikte çalışırken gerek adayı gezerken gerekse meyhane muhabbetlerimizde adanın siyasi, kültürel, sosyal yapısı konusunda çok şey öğrendim kendisinden.

İtiraf etmeliyim ki, birlikte çalışması oldukça zevkli olduğu gibi bir o kadar da zorlayıcı biri Asım. Oldukça tempolu, hızlı (“doğa boşluk tanımaz” diyerek, her açığı kapatma çabası) var olanla yetinmeyip, tatmin olmayıp, son ana dek daha iyisini bulabilmek amacıyla insanı zorlayan bir yapısı oldu hep. İş konusunda çok kavga ettik, çok tartıştık. Karşılıklı çok sert geçen ikna süreçleri yaşadık. Bu sayede çok güzel işlere, başarılara imza attık.

Geçen bu süreçte Asım benim için siyasal bir figür olarak; ideolojisinden asla ödün vermeyen, omurgası kaymayan, partisinin ideolojisiyle kendi ideolojisi tamı tamına uyan, doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen, boş konuşmayan, sürekli araştıran, okuyan, öğrenen, umut dolu, mücadeleci bir siyasetçi, insan olarak her zaman sohbetinden keyif aldığım, birlikte vakit geçirmekten büyük mutluluk duyduğum iyi bir dost oldu.

Sevgili Asım ile bu röportajı yaparken, İstanbul’da olduğum zamanlarda Kıbrıs’la ilgili bana en çok sorulan soruları derleyip, işin uzmanı, Kıbrıslı bir siyasetçi tarafından ilk ağızdan sizlere cevapları iletmekti muradım.

Umarım başarılı olmuşumdur ve keyifle okursunuz.

Ulvi Yaman

Lefkoşa / Mart 2020

1
2
3
4
5
6
Önceki İçerikTamer Durak ve Celal Karadoğan ile 1 Derdim Var!
Sonraki İçerikReportare | 27 Mart 2022
1966, İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi, Basın-Yayın Yüksek Okulu,Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Radyo ve Televizyon Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve doktora çalışmasına devam etti, tez aşamasında ayrıldı. 1984-1989 yılları arasında, bir yandan okurken bir yandan Toros Mühendislik şirketinde İthalat ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. , yine aynı yıllar arasında UNESCO’ya bağlı, kar amacı gütmeyen uluslararası programlara sahip “The Experiment In International Living in Turkey”de Program Koordinatörlüğü görevini yürüttü. 1991 yılında Şeker Sigorta’da Reorganizasyon, Pazarlama ve Reklam Müdürü olarak mesleki kariyerine başladı. 1993 yılında Oyak Sigorta’da Reklam Müdürü olarak görev aldı. Dream Design Factory’de 7 yıl Genel Koordinatörlük, (dDf'teki son 3 yılında dDf’nin yan kuruluşu olan dda, Dream Design Advertising’de Müşteri İlişkileri Direktörlüğü) Capital Events’de 2 yıl Genel Koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2003 yılında X-event’in kurucu ortaklarından biri olarak, şirketinin genel koordinatörlük görevini üstlendi. 2005-14 yılları arasında Farkyeri Reklam Ajansının Kurucu Ortakları arasında yer aldı. Ulusal ve uluslararası müşteriler için yüzlerce başarılı projeyi hayata geçirdi.Reklamcılık ve Etkinlik Yönetimi alanlarında bir çok ödül aldı. İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Çeşitli kitap projelerine katkıda bulundu, çeşitli dergi ve gazetelerde yazı, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Halen bir çok ajans ve markaya danışmanlık vermektedir. TTNet'in "Yaratıcıya Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek" projesinin eğitmenlerinden oldu. 2006-2011 yılları arasında Bilgi Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü’nde, “Etkinlik Yönetimi” dersleri verdi. Fenerbahçe Kulübü, Yüksek Divan Kurulu Üyesidir Specialties: Advertising, Event Management and Marketing, Special Project