Cihan Mürtezaoğlu: Hayat hiçbir zaman bayram olmayacak…

Leyla Alp: Şarkıların sözleri besteleri hatta düzenlemeleri sana ait. Ve önemli bir kısmında durup düşündüren, üzen, şaşırtan dizeler var. Bazen Veysel, bazen Yunus bazen Turgut Uyar kokusu alıyoruz. Bu sözler nasıl çıkıyor?

Cihan Mürtezaoğlu: Çalışma sürecinde zaman zaman etkilendiğim, bazen de başvurduğum kültür sanat bölgeleri var. Şairler, besteciler, dervişler, birçok kimse beni derinden etkiliyor. Sözlerin ortaya çıkma meselesi, kendinden de sakladığın veyahut tam da vakıf olmadığın cinste bir süreç gibi. Elbette zamanla yöntem haline gelen biçimler kazanıyor insan ama genele bakınca izi sürülmesi gerekmeyen bir süreç benim için.

Leyla Alp: Şarkı sözü dışında yazdığın başka bir şeyler var mı? Gizli gizli şiir yazıyorsun ve bir gün karşımıza çıkacak gibi bir hissimiz var. Var mı öyle bir durum?

Cihan Mürtezaoğlu: Ben şiire yanaşma konusunda çok temkinliyim. Genellikle beni aştığını ya da o tür bir yazım motivasyonum olmadığını hissediyorum. Şarkı yazarlığıyla şiirin temas ettiği bölgeye karşı heyecanım çok taze. Orası bir anahtar deliğinden bakmak gibi olan bitenlere. Ne şiir, ne şarkı gibi. Veya hem şiir hem şarkı.

Leyla Alp: Dışardan bakıldığında görülen şu dinleyenlerin senin şarkılarınla dolayısıyla da seninle hemhal oluyor ve görünmez bir köprü kuruyor. Sende bunun yansıması ne?

Cihan Mürtezaoğlu: Görünmez köprülere varım. Görülen köprüler heyecanlandırmıyor beni. Biraz mesafeli biriyim sanırım. Dinleyicimi kendimden ayrı bir takım kimseler olarak düşünmüyorum. Beraberce bir şeye bakıyoruz gibi hissediyorum. Ama onları kendime katmak gibi bir arayışım da yok.

Ölçülü ve ayakları yere basan bir ilişki hayalim var dinleyicimle aramda.

Leyla Alp: Belli Olmaz şarkısında bir parça muziplik olsa da şarkıların genellikle oturaklı, ağır bir anlamda yol arkadaşı şarkısı. Sen hayatı nasıl yaşıyorsun? Sakin mi? Bitti mi mesela “o delilik”?

Cihan Mürtezaoğlu: Ben daha kabuğunda bir yaşam halinde gibiyim. Yer yer sıçrayan, yer yer geri çekilen bir enerjisi var gibi yaşama halimin. Sakin denebilir çoğunlukla. Fakat içerde olan bitenle çok sakin ilişkilenmiyorum. Kendimle fırtınalı dövüşüyoruz. Tüm bunlar birbiriyle iç içe geliyor bana.

Leyla Alp: Beni anlatan şarkı tam da bu dediğin bir şarkın var mı?

Pek yok çünkü o şarkıyı yapmaya çalışmakla geçiyor ömür.

Benzer İçerikler