Cihan Mürtezaoğlu: Hayat hiçbir zaman bayram olmayacak…

Son bir buçuk yıl müzisyenler için zor geçti. Sen neler yaşadın?

Cihan Mürtezaoğlu: Elimden geleni yapmaya çalışarak yaşadım. Hayatta kalma yöntemleri arayarak, çalışarak. Şöyle iyiydi böyle kötüydü gibi tarifleri pek sevmiyorum. Bir sürü şeye bakındım kendi çapımda. Engelleri çözmeye ya da anlamaya çalıştım.

Leyla Alp: Albümdeki şarkılarda pandeminin ne kadar etkisi var?

Cihan Mürtezaoğlu: Bunu şarkılar ne kadar anlatıyorsa o kadar etkisi vardır diye düşünüyorum. Birebir şundan dolayı şu etki oluştu gibi deşelemeleri faydalı bulmuyorum.

Leyla Alp: Müzik yapmasaydın ne yapardın?

Cihan Mürtezaoğlu: Bunu kimsenin bilemeyeceğine inanıyorum. Çünkü müzik yapıyor olmayı da hem bilmiyordum, hem bildiğimi söyleyemem. Başımıza gelenlerin damıtılmış çıktıları gibiyiz genel tabiriyle. Bazı karakter özelliklerinin meyil ettiği şeyler oluyor tabii ama başka şartlarda karakteriniz dahi değişiyor. O nedenle, paralel ihtimallerimiz hakkında mutlak fikirler edinilmek imkansız bence.

Leyla Alp: “Başımıza gelenlerin damıtılmış çıktıları gibiyiz genel tabiriyle” diyorsun. politik, sosyal, ekonomik, psikolojik  yani toplamda başına gelenlerin senin üretiminde ne gibi bir etkisi var? Cihan Mürtezaoğlu bugün Senin Adın Zambak’ı ya da Bitsin Bu Delilik’i yapmaz mıydı?

Cihan Mürtezaoğlu: Bunu geriye dönerek anlamamız ne kadar mümkün değilse; şimdi de bunu tam manasıyla anlamak mümkün değil bence. Hiçbir şey, bağlamından, olageliş izleğinden koparıldığında kendini gerçekleştiren toplam enerjiyi bulamaz diye düşünüyorum. Bir şeyin ortaya çıkması için gereken koşullarla fazlasıyla ilgili bana göre herhangi bir şeyin oluş serüveni. Bir şarkı için de bu böyle gibi gelir bana. Hayatın getirdikleriyle savrulmaya açığım. Kendime stabil anlamlarla dolu, manevi bir yatırım malzemesi muamelesi yapmıyorum. Savrulabilir, parlayabilir veya görünmezleşebilirim. Bunların hiçbirinde büyük bir sorun yok bence.

Leyla Alp: Benim yerimde olsan Cihan Mürtezaoğlu’na ne sorardın?

Cihan Mürtezaoğlu: Felsefe çağrışımlı anlamları kovalayacağım sorular olabilir. Ama spesifik hiçbir soru aklıma gelmez bu soruya karşı.

Benzer İçerikler