Radika ve Bach

0
361

Yıllar önce İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın tanıtım işlerini yaparken tanışma fırsatı bulduğum ve çok sevdiğim Orhan abi (Topçuoğlu) ile her buluştuğumuzda sohbet konularımızdan biri olmuştur Klasik Müzik ve dinleyici kitlesi. Eleştirmen Greg Sandow  ‘un “yaş ortalaması 70’e yaklaşan dinleyicimiz öldüğünde ne yapacağız?” sorusunun cevabı aslında bir tek Türkiye için değil tüm dünyada cevabı aranan bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Mesleki bir meraktan olsa gerek bu sorunun cevabı ile ilgili olarak internette rastladığım makalelere, tartışmalara kayıtsız kalmadım yıllarca. 

Günümüzün yeni “asosyal olarak sosyalleşme” alanı twitter’da tanıştığım sadece sanatçı olarak değil toplumsal olaylara duyarlılığıyla da dikkatleri çeken bir isim İklim. Onu kimi zaman öfkeli ama öte yandan seviyeli ve sağduyulu olarak bir şeyler anlatmaya çalışırken gördük kimi zaman espirili cevaparıyla kimi zaman ise kendisine bir şey soran, itişmeye çalışanlara sabırla bir şeyler anlatmaya çalışırken.

“İklim kimdir?”i burada uzun uzun anlatmayacağım, meraklısı zaten konserlerinden, çalışmalarından biliyordur, bilmeyenler bu keyifli söyleşiyi okuduktan sonra web sitesinden bakabilirler.

Benim için ise İklim, Türkiye için oldukça zor bir sanat dalında evrensel iyi işlere imza atan, minik öğrencilerine piyano eğitiminin yanı sıra bir vizyon katma çabasıyla uğraşan, yaşadığı toprakların sorunlarına duyarsız kalmayan ve tüm bunları yaparken içtenliğini kaybetmeyen bizden biri, evet çok bizden biri…

Umarım röportaj kadar, kırmızı linkleri tıklarken de keyif alırsınız….

Röportaj: Ulvi Yaman / İstanbul, 28 Ekim 2016

1
2
3
4
5
Önceki İçerikÇünkü O Şayir…
Sonraki İçerikAteş Böcekleri ve Moda Sahnesi
1966, İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi, Basın-Yayın Yüksek Okulu,Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Radyo ve Televizyon Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve doktora çalışmasına devam etti, tez aşamasında ayrıldı. 1984-1989 yılları arasında, bir yandan okurken bir yandan Toros Mühendislik şirketinde İthalat ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. , yine aynı yıllar arasında UNESCO’ya bağlı, kar amacı gütmeyen uluslararası programlara sahip “The Experiment In International Living in Turkey”de Program Koordinatörlüğü görevini yürüttü. 1991 yılında Şeker Sigorta’da Reorganizasyon, Pazarlama ve Reklam Müdürü olarak mesleki kariyerine başladı. 1993 yılında Oyak Sigorta’da Reklam Müdürü olarak görev aldı. Dream Design Factory’de 7 yıl Genel Koordinatörlük, (dDf'teki son 3 yılında dDf’nin yan kuruluşu olan dda, Dream Design Advertising’de Müşteri İlişkileri Direktörlüğü) Capital Events’de 2 yıl Genel Koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2003 yılında X-event’in kurucu ortaklarından biri olarak, şirketinin genel koordinatörlük görevini üstlendi. 2005-14 yılları arasında Farkyeri Reklam Ajansının Kurucu Ortakları arasında yer aldı. Ulusal ve uluslararası müşteriler için yüzlerce başarılı projeyi hayata geçirdi.Reklamcılık ve Etkinlik Yönetimi alanlarında bir çok ödül aldı. İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Çeşitli kitap projelerine katkıda bulundu, çeşitli dergi ve gazetelerde yazı, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Halen bir çok ajans ve markaya danışmanlık vermektedir. TTNet'in "Yaratıcıya Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek" projesinin eğitmenlerinden oldu. 2006-2011 yılları arasında Bilgi Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü’nde, “Etkinlik Yönetimi” dersleri verdi. Fenerbahçe Kulübü, Yüksek Divan Kurulu Üyesidir Specialties: Advertising, Event Management and Marketing, Special Project