Ve kazanan…

Kimi insanlar vardır hayatınıza çok geç girerler ve “keşke dersiniz, keşke daha önceden tanısaydım”… Enes de benim geç tanıştığım, daha önce tanışmadığım için hayıflandığım ender isimler arasında yer aldı hep. İnsan yaşlandıkça hayatına çok az yeni insan giriyor, belki seçicilikten belki mevcutlarla zaman geçirdiğin için yenilere zaman ayıramamaktan… Rahmetli sevgili dostum, abim, yoldaşım Atilla Aksoy ile de aynı şeyi hissetmiştim. Sürekli bir arayı kapatma isteği, zaman geçirmek, konuşmak, sohbet etmek isteği…

Enes ile bu “arayı kapatma” konusu en azından benim istediğim gibi gitmese de gerek farklı ülkelerde olmak gerek ikimizin de iş yoğunluğu yüzündün, orada olduğunu bilmemin bana iyi geldiği isimlerden biri oldu. Bilgi birikimi, entelektüel kapasite, deneyim elbette çok önemli ama benim çok daha önem verdiğim, değerli bulduğum farklı bir bakış açısına sahip Enes. Halk arasında olaylara “götünden bakmak” dediğimiz ama aslında farklı bir perspektif, farklı bir yorum getirme yetisine sahip. O yüzdendir ki tanıştığımız günden bu yana kendisinin uzmanlığı olsun olmasın, her konuda akıl danışmak, fikrini almak, bakış açısını görmek istediğim bir dost oldu. İyi ki de oldu.

Geçmiş zaman içinde mesleğimle ilgili olarak bir çok yarışma içerisinde bulundum. Kimi zaman düzenleyen tarafta, kimi zaman organizasyonunu yapan olarak kimi zaman jüride, kimi zaman jüriyi oluştururken kimi zaman sadece katılımcı olup ödül alarak. Konuyla ilgili fikirlerimi, yorumlarımı, eleştirilerimi de bir çok platformda yeri geldiğinde anlattım, söyledim.

Yarışmaları önemsemesem de temsil ettiği “şeyler” olarak önemli ve üzerinde konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Bu sektörde çalışan bir çok insanı, ajansı, markayı, müşteriyi olumlu veya olumsuz anlamda etkiliyor çünkü. Üstelik üç aşağı beş yukarı diğer sektörlerdeki yarışmalar, ödüller gerek kurgu, gerek işleyiş, gerek aksaklıklar ve doğurduğu sonuçlar olarak hemen hemen aynı. Bu nedenle konuyu, zülfiyare da dokunarak bu işin en önemli uzmanlarından birine, Enes’e sorayım istedim.

Umarım keyifle okursunuz…

Ulvi Yaman

Kıbrıs, Şubat 2022

Benzer İçerikler