Sample Category Title
S

'Arkhe' Nedir ?

Reportare bugüne dek olduğu gibi kâr amacı gütmeyen kültür sanat organizasyonları ve sivil ağlarla işbirliği yapmaya devam ediyor. Bu doğrultuda sürdürülen işbirliklerine bir yenisi eklendi: Arkhe Lefkoşa! Kıbrıs’ın kültür sanat üretiminde önemli bir soluk olan Arkhe Lefkoşa’nın kültür sanat faaliyetlerinden çok özel söyleşiler, haberler, program içerikleri ve yazılar bundan böyle Reportare sayfalarında yer alacak. Reportare – Arkhe Lefkoşa iş birliği ile özel etkinlikler düzenlenecektir.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin himayesinde, Arabahmet Bölgesi Geliştirme Şirketi Ltd.’nin katkılarıyla kurulan Arkhe, Lefkoşa için kültür politikaları belirleme ve arşiv çalışmaları merkezi olarak tasarlandı. Arkhe’nin temel amaçları; Lefkoşa’nın kentsel ve kültürel mirasını toplumsal hafızaya kazandırıp gündelik yaşamın dinamik bir parçası haline getirmek ve Lefkoşa’nın sanatsal ve düşünsel zenginliğini yansıtan yaratıcı çalışmaları, üretimleri desteklemektir.

Arkhe, proje ve etkinlik üretimleri dışında, konuşlandığı tarihi Arabahmet Kültür Evi içerisinde LTB Koleksiyonu odası, bir yayınevi, bir sanat galerisi, tarihi bir sahne ve ortak çalışma alanına da ev sahipliği yapmaktadır.

Proje ve etkinlikleri kapsamında; Klasik batı müziğinden Rock’a farklı türlere ait konser projeleri, arşiv-sanat sergileri, koleksiyon sergileri, bellek atölyeleri dışında ‘Tuncer Bağışkan Kültür, Tarih ve Bellek Günleri’ ve Lefkoşa Bienali hazırlık projesi olan ‘Eklektik Manifest’ gibi periyodik etkinlikler bulunmaktadır.

Arabahmet Kültür Evi, 1908 yılında Hanemie Eramian tarafından Kıbrıs Ermeni Piskoposluğu’na bağışlandı. Binada yer alan sahne, 1902’de Kıbrıs Ermeni cemaatinin kurduğu bilinen en eski sosyal kulübe ev sahipliği yaptı. 1964-1987 yılları arasında bina, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) tarafından kullanıldı. Daha sonra ise yeniden konut olarak işlev kazandı. Birlşemiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) desteklediği Lefkoşa İmar Planı ve rehabilitasyon çalışmaları kapsamında iyileştirilen bina, 2000-2002 yılları arasında “Arap Ahmet Kültür Merkezi” olarak faaliyete açıldı. 2014 yılında restore edildikten sonra adı “Arabahmet Kültür ve Sanat Merkezi” olarak değiştirildi. Bina, Aralık 2023 itibarıyla Arkhe kültür, sanat ve arşiv çalışmaları merkezi olarak kullanılmaya başlandı.

'Arkhe' - Haber ve Röpotaj
ARKHE

Daha Fazla

Eklektik Manifest

Lefkoşa Bienali’ne Giriş Haneberduş yani evi sırtında olanı eskiler evsiz barksız, biraz da serseri olanları anlatmak için kullanırlardı. Oysa ikâmetgâhı belirsiz, ya da birden fazla...

“Eklektik Manifest: Lefkoşa Bienali’ne Giriş”

ARKHE, Lefkoşa Türk Belediyesi himayesi, Vedat Kaner Vakfı ana sponsorluğu ve Pasha Group ile Türk Hava Yolları sponsorluğunda, Eklektik Manifest - Lefkoşa Bienali’ne Giriş...