Devrim Bir Kişiyle Başlar

0
335

Aralık ayının ve bir yılın daha sonuna geliyoruz, her yeni yıl yaklaşırken bir çoğumuz geçmişle hesaplaşmaya kendimizle muhasebeye başlıyoruz ve yeni yıla dair yeni hedefler beklentiler koyuyoruz önümüze. Bazen her yıl yeni bir plan yapıyoruz, bazen de aynı planı her yıl güncelliyoruz, bir yıl öncesine göre yapamadıklarımıza hayıflanırken bazen kendimize güvenimizi kaybetmemek adına bahanelerin ardına sığınıyoruz, bazen gerçekten de o yıl beklenmedik olaylar planları öteliyor. Ben bazı yıllar o yıl için hedeflediğim bir çok şeyi gerçekleştirebilirken bazı yıllarda da hiç bir hedefimi tutturamamış biriyim ama ne bütün hedeflerin tuttuğu yıllarımda ne de hiç bir hedefi yakalayamadığım yıllarımda başarının da mağlubiyetin de tek sahibi değilim. Gelin bugün hep birlikte çok ama çok zorlu geçeceği maalesef aşikar olan 2022’ye dair hedeflerden konuşalım:

Önümüzdeki yıl ülkemiz açısından özellikle ekonomik yönden çok ama çok ağır geçecek, tıpkı 2021’in 2020’den, 2020’nin 2019’dan, 2018’in 2017’den daha kötü olduğu gibi. Bu şartlar altında bazı beklentileri düşük tutmak lazım, mesela ben geçtiğimiz yıllarda her yıl hiç değilse bir yurtdışı gezisi planlayabilirken 2022’de ailece uzun otel konaklamalı bir yurtiçi gezi dahi düşünemez haldeyim o yüzden bu yıla olabildiğince çok kısa yurt içi dalış gezisi hayal ediyorum. Hiç değilse 2-3 hafta sonu günübirlik veya çadır kamplı Saros gezisi hedeflerim arasında. Saros Körfezi onca talan ve insan eliyle oluşturulmuş çevre felaketine rağmen hala dünyanın en nadide doğal yaşam bölgelerinden biri ve soğuk, berrak suyu, keyifli dalış rotaları ve sualtı canlıları ile gerçek bir cennet.

Türk Lirası sadece geçtiğimiz bir yılda neredeyse yüzde yüz değer kaybedince özellikle teknik malzemelerin fiyatları dolar ve euro bazında indirimlere bile girse bizim paramız bazında arşa değdi. Bu yüzden ben bu yıl dalış malzememe geçtiğimiz yılardan da daha iyi bakma niyetindeyim ama bir çılgınlık peşindeyim yeni fotoğraf makinesi alacağım ve hatta mümkün olursa bir de sualtı housingi  ve ışık seti. İşte bu hedef değil hayal aslında çünkü bahsettiğim fotoğraf makinesi ve housing ile ışık setinin fiyatı dolar olarak 3000-3500 dolar, bunu liraya çevirince neredeyse 60 bin lira yapıyor.

Geçtiğimiz yıl hedeflerim arasında düzenli olarak sualtı yazıları yazmak vardı işte bakın buradayız 35 haftadır hiç sektirmeden sizlerle buluşuyoruz. 2022’de hedefim sualtı yazılarının konusunu biraz daha iklim krizi ve çevre kirliliği üzerine kaydırmak ve bu konuda siz sevgili okurlarla birlikte bir şeyler yapabilmek.

Fotoğraf: Tamer Durak Arşivi

Bu yıl oğlum da 14 yaşına giriyor  o yüzden bu yıl hedeflerim arasında ona dalış eğitimi vermek var.

Ülkenin ekonomisi kötüye giderken diğer bir yandan da iklim krizi de etkisini arttırıyor, hava durumu dengesizleşiyor, sıcak günlerin sayısı soğuk günleri kat be kat aşarken soğuk günler de anormal soğuk oluyor, bu da denizlerimizdeki yöresel endemik türlerin varlıklarını sürdürmesini zorlaştırıyor, işte bu yüzden önümüzdeki yılda yazılarımda ve dalış gezilerimde endemik türlerimizi gözlemlemeye yazmaya, onların soylarının tükenmememsi için elimden geleni yapmaya çalışacağım, hem yazılarımda hem de yaşamda daha da aktivist olacağım yani.

Yazının başından itibaren bayağı karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım ancak şartların gerçek halini ne kadar kabul edersek ve kendimizden başka bizi kurtaracak bir kahraman olmadığını ne kadar çabuk fark edersek o kadar çabuk işleri çözüm yoluna koyabiliriz. Devrim bir kişiyle başlar, kendimizle…