Gülşen’den İmam Hatip Konuşmasını Keserek Yayınlayan Şahıs Hakkında Suç Duyurusu

0
66

Şarkıcı Gülşen, İmam Hatiplilere yönelik sözlerini kırparak sosyal medyada dolaşıma sokan ve daha sonra hesabını kapatan Emre Arslan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hakkında, “Halkı kin ve nefrete sürükleme” suçundan dava açılan ve 10 ay hapis cezasına çarptırılan şarkıcı Gülşen, kendisi ile ilgili videoyu ilk olarak yayımlayan Emre Arslan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Halktv.com.tr‘den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, savcılık başvurusunda, Gülşen’in sözlerinin öncesini ve sonrasının kesildiği ve farklı bir algı yaratıldığı kaydedildi. Soruşturma dosyasına sunulan ses kaydında Gülşen’in, anılan sözleri söylemeden önce orkestrasındaki iki arkadaşı ile şakalaştığı anlaşılıyor.
Sosyal medyada yayılan birkaç saniyelik videoda ise Gülşen’in, “İmam Hatip’te okumuş daha önce kendisi. Sapıklığı oradan geliyor” dediği duyuluyordu. Söz konusu videoyu ilk olarak Emre Arslan’ın Tiktok hesabında paylaştığı belirlendi. Arslan anılan birkaç saniyelik videoyu, “Sizce Gülşen, İmam Hatipler kapatılsın demiş midir?” sözleri eşliğinde paylaştı. Video kısa süre içinde Twitter, Facebook, Instagram gibi popüler platformlara düştü.

Savcılık başvuru dilekçesine göre Arslan, söz konusu videoyu paylaştıktan kısa süre sonra hesabını kapattı ve sırra kadem bastı. Dilekçede yer alan bilgilere göre Arslan, İstanbul’daki bir kripto para borsasında çalışıyor. Dilekçede Arslan’ın, Gülşen’in sözlerinin bir bölümünü keserek kasıtlı bir biçimde yayımlayarak, sanatçının linç edilmesine ve yargılamasına zemin hazırladığı öne sürüldü.
Savcılık yürüttüğü soruşturmaya 6 ayı aşkın bir süre sonra takipsizlik kararı verdi. Arslan’ın ifadesi alınmadan verilen takipsizlik kararında “İlk paylaşımı kimin yaptığı belli değil” denildi. Takipsizlik kararına sanatçının avukatlarının itiraz ettiği öğrenildi. İtirazı İstanbul Sulh Ceza Hakimliği karara bağlayacak.

Gülşen

Ne olmuştu?

İstanbul Ataşehir’de geçtiğimiz yıl verdiği bir konser sırasında yaptığı İmam Hatip liseleri mezunlarına yönelik esprisi gerekçe gösterilerek yargılandı.
Gülşen, 25 Ağustos 2022 tarihinde halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçlamasıyla tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
29 Ağustos 2022 tarihinde tutukluluğuna yapılan itirazın kabul edilmesiyle “ev hapsi” olarak da bilinen konutu terk etmeme adli kontrol şartıyla tahliye edildi.
Sanatçının ev hapsi, 12 Eylül 2022 tarihinde kaldırıldı.
Gülşen hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapsini talep edildi.
3 Mayıs 2023 günü görülen duruşmada, mahkeme sanatçıya 10 ay hapis cezası verdi. Heyet hükmün açıklanmasını geri bıraktı.