Kızıl Goncalar’ın Mekân İzni Toplumsal Barışı Korumak İçin İptal Edilmiş

0
153

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kızıl Goncalar dizisinin Okmeydanı Darülaceze’deki çekim izinlerini “toplumsal huzuru” korumak için iptal etmiş.

FOX TV’DE yayınlanan Kızıl Goncalar dizisinin yapımcısı Faruk Turgut, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelen talimatla dizide çekim mekânı olarak kullanılan Okmeydanı Darülaceze binasının kullanım izninin iptali için sunulan gerekçeyi kamuoyuyla paylaştı.

Karar gerekçesi şöyle:

“Kızıl Goncalar’ın bazı sahnelerinin kurumumuzda çekilmesine izin verilmiş, gelinen noktada dizinin halkı kutuplaştıran ve manevi değerleri aşağılayan ve toplumsal huzura muhalefet içeren sahnelerden oluşmasından; 128 senedir dil, din, ırk, cinsiyet ve mezhep ayrımı yapmayan kurumumuzun varoluş felsefesine aykırı tutumundan dolayı Kızıl Goncalar dizi çekimi daimi heyetin oy birliği kararıyla iptal edilmiştir.”

“Darülaceze sakinlerine yazık oldu”

Faruk Turgut açıklamasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Darülaceze sakinleri için üzüldüğünü şu cümlelerle ifade etti:

“Darülaceze kurumunun çekim izninin iptal gerekçesini kamuoyunun takdirine sunuyorum. Bu mekâna aylık 200 bin lira ödeyerek çekim yaptığımızı belirtmek isterim… Biz her koşulda mekân bulup çekimlerimize devam ederiz de, bizle birlikte keyifli zaman geçiren Darülaceze sakinlerine yazık oldu.

“Bize savaş açtılar”

Faruk Turgut, konuyla ilgili 12punto‘dan Arif Hür’e şu bilgileri verdi:

“Bu mekânların ücretlerini ödedik, kontratlar yaptık ama sorunlar yaşıyoruz. Aslına bakarsanız bu bana ders oldu. Bir daha devletle bağlantılı hiçbir yere girmeyeceğim. Bize savaş açtılar ama sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu engellemeler beri 10 milyon TL’lik zarara uğratacak ama sağlık olsun. Aslanlar gibi yeni mekânlar bulacağız.”

Diziye yönelik engellemelerin kendisini olumsuz etkilemediğini söyleyen Turgut, “Bu durum beni motive ediyor. Olacakları hesaplayarak yola çıktım. Yılmayacağız ve mücadeleye devam edeceğiz. Zaten korkuyla veya tehditle yılacak bir adam değilim. Eğer korkak olsaydım bu işleri yapmazdım. İnsanları uyutan diziler çeker, suya sabuna dokunmadan bu mesleği yapabilirdim. Ama karakterime yakışmazdı.”

“İnşallah RTÜK ceza verir”

Dizide seküler bir Atatürkçü olan Levent (Özcan Deniz) ve mutaassıp bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in (Özgü Namal) kaderlerinin kesişmesinin ele alındığını ifade eden yapımcı sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye sosyolojisine objektif bir şekilde ayna tutmaya çalışıyorum. Gerçekler konuşulmalı, bunları yok sayarak bir yere varamayız. Ama bizde maalesef gerçekler halının altına süpürülüyor. Böyle bir sorunumuz var. Ben bu ülkenin birliğine, beraberliğine ve düzenine olumsuz bir şey gelsin diye iş yapmıyorum. Diziyi 2 bölüm izleyip ahkâm kesmek nasıl bir mantıktır? Geçtiğimiz yıl Kızılcık Şerbeti’ne de ceza verdiler, diziyi duymayan kalmadı. İnşallah RTÜK bize de ceza verir. Benim ekmeğime yağ sürdüler, umarım biraz daha köpürtürler.”

“Abuk sabuk kutuplaşmanın bitmesini istiyorum”

40 yıldır yapımcılık yaptığını vurgulayan Turgut, “Yanımda 600 kişi çalışıyor. Ben enayi miyim başımı belaya sokacak bir iş yapayım? Toplumdaki abuk sabuk kutuplaşmanın ve birbirini yok saymanın bitmesini istiyorum. İnsanlar birbirinin kılığına kıyafetine değil vicdanına ve aklına baksın istiyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz