Kürt Sanatçılara Gözaltı

0
238

Diyarbakır merkezli bir operasyonla sabah saatlerinde birçok siyasetçi, gazeteci ve avukatın yanı sıra sanatçılar da gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde birçok eve baskın düzenlenirken aralarında Kürt sanatçıların da olduğu 150’ye yakın kişi gözaltına alındı. Gazeteci Azad Altay, “Amed Şehir Tiyatrosu, Dicle Kültür Sanat Derneği, Mezopotamya Kültür Sanat Derneği ve Bahar Kültür Merkezi’ne baskın düzenlendi: Çok sayıda sanatçı gözatlına alındı” paylaşımında bulunurken gözaltına alınan tiyatrocuların Yavuz Akkuzu, Elvan Köçer, Yıldırım Özcan Ateş, Sena Özbey, Şahperi Alphan Bayhan ve Sadettin İnal olduğunu belirtti. Ayrıca müzisyen Devrim Demir de gözaltına alınanlar arasında.

Azad Altay’ın Kürt tiyatrocuların göz altına alındığına dair twitter paylaşımı…

Dosyaya gizlilik kararı getirildiğini duyuran Diyarbakır Barosu, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Temel hak ve özgürlüklere son derece keyfî bir biçimde müdahale edilmekte, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle hedef alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir süreç yaşanmaktadır. Yakalama, gözaltı, tutuklama gibi koruma tedbirleri, hak savunucuları üzerinde yersiz, gereksiz ve ölçüsüz şekilde kötüye kullanıldığı gözlenmekte, avukat görüş yasağı ile soruşturma dosyasında gizlilik kararı alınmıştır.”