LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği’nden “Benim Çocuğum” Belgeseli İçin Dayanışma Çağrısı

0
143

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün gösterimini engellediği belgesel için destek çağrısı yapıldı.

LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği (LİSTAG), Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün çocukları LGBTİ+ olan ebeveynlerin hikâyesini anlatan “Benim Çocuğum” filmini gösterimini engellemesi üzerine dayanışma çağrısı yaptı.

LİSTAG’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımdı “yasaklara karşı eğitimcileri okullarında, öğrencileri kulüplerinde, sivil toplumu, sendikaları ve özel sektörü, mümkün olan her fırsatta belgeselimizi göstererek bir arada olmaya, özgürlükleri savunmaya, özgür düşüncenin ve çeşitliliğin destekçisi olmaya çağırıyoruz!” denildi.

Belgeselin yönetmeni ve Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Can Candan da LİSTAG açıklamasına katkı verdi ve belgeselin web sitesine çalışmayla ilgi görüş belirtme çağrısı yaptı.

“‘Benim Çocuğum’a (@listagfilm) dair internet sitemizden (http://benimcocugumbelgeseli.com) paylaştığımız, bizim için çok kıymetli sözlere ekleme yapmak isteyen var mı? @listagdernegi

Benim Çocuğum ve yönetmeni Can Candan hakkında

Yönetmenliğini Can Candan’ın belgesel, LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği’nden (LİSTAG), beş ailesinin katılımıyla 2013 yılında hayata geçirildi.

Can Candan 11 Ocak 2016’da kamuoyu ile paylaşılan Barış İçin Akademisyenler bildirisinin imzacıları arasında yer aldı. Hakkında, 3713 sayılı TMK’nın 7/2 maddesine dayanarak “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla dava açıldı. 18 Eylül 2018’de, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Can Candan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 Ocak 2021’de Melih Bulu’yu üniversitenin geleneğine aykırı biçimde seçim yapılmadanve üniversite akademik kadrosunun dışından atanması sonrası Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencilerinin başlattığı protesto eylemlerine katıldı.

Protestoların kararlılıkla devam etmesi sonucunda Melih Bulu, 15 Temmuz 2021’de görevden alındı ve yerine vekaleten üniversitenin akademisyenlerinden Naci İnci atandı. İnci, 16 Temmuz’da, Can Candan’ın üniversitedeki görevine son verdi. Naci İnci’nin de atanmış rektör oluşu nedeniyle protestolar devam etti.

Can Candan görevi iadesi için hukuk mücadelesi başlattı. Candan, 25 Mart 2022‘de, Boğaziçi Nöbeti’nin 305. gününde üniversiteye geri döndü. 16 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere görevine yeniden atandı. Ancak rektör Naci İnci, mahkeme kararına rağmen Candan’ın 9 Ağustos 2022’de okulla ilişiğini kesti.

Can Candan, 23 Mayıs 2023’te mahkeme kararıyla ikinci kez Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevine iade edildi. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü 17 Temmuz 2023’te Can Candan’ın görevine üçüncü kez son verdi.

Candan, görev süresinin uzatılmaması kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için İstanbul İdare Mahkemeleri nezdinde dördüncü kez dava açtı.

Candan’ın Benim Çocuğum belgeseli, 20 Aralık 2023’te Boğaziçi Üniversitesinde gösterilecekti ancak yönetim tarafından engellendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz