Nazlana Nazlana: Müzik Yasağı Muğla’da da Kalktı

0
41

Pandemi gerekçesiyle ülke genelinde saat 21:00’dan sonra müzik yayını yapılmasına yönelik uygulanan yasak kararı, Antalya’nın ardından Muğla’da da sona erdirildi. Karar İzmir’de de saatlerin esnetilmesi şeklinde uygulanmaya başlamıştı.

Ülke genelinde pandemi gerekçesiyle getirilen müzik yasağı, Muğla’da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sona erdi. Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Ayyıldız konuya tepki göstermiş, Antalya’daki uygulamanın tüm turistik şehirlere genişletilmesini talep etmişti. Ayyıldız  “İlimize ve ilçemize tatile gelen turist misafirler yaz aylarında havanın geç kararması sebebi ile, saat 21.00 gibi ya otellerinde ya da dışarıda yemeklerini yemek için otelden ayrılıyorlar. 23.00 ya da 24.00’ e kadar yemeklerini yedikten sonra eğlenmek istediklerinde maalesef müzik yasağı var denilip, otellerine geri gönderiliyor. Bu durum ülkemizin hem döviz kaybetmesine, hem de müşteri memnuniyetsizliğe neden oluyor. Özellikle yaz aylarında, okulların kapanması ve sınavlarında bitmesi ile birlikte turizm bölgelerinde müzik yasağı kaldırılmalı, esnaflarımız para kazanmalı, ülkemize döviz girdisinin artması ve bu sektörlerde çalışan veya dolaylı yollar ile etkilenen kişilere istihdam yolu açılmalıdır” sözleriyle konuya yönelik tepki ve talebini dile getirmişti.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun açıklamasıyla yasak kaldırıldı. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“İlimizde, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzun 28/06/2021 tarih ve 2021/32 Nolu kararının 2.6 ‘Hali hazırda konaklama tesislerinde saat 22.00’de, diğer yerlerde ise saat 21.00’de sona eren müzik yayınlarının (canlı icra edilenler de dâhil), bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren saat 24.00’e kadar yapılabilmesi’ maddesinin iptal edilmesine, yukarıda belirtilen hususların uygulanmasının takip ve denetiminin Kaymakamlıklar, ilgili il ve ilçe müdürlükleri, kolluk birimleri ve belediyeler tarafından koordineli bir şekilde yapılmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, oy birliği ile karar verilmiştir.”