Erdal Beşikçioğlu’ndan Netflix’e Behzat Ç. Davası

0
52

Erdal Beşikçioğlu, Netflix’e Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’ni izinsiz yayınladığı iddiasıyla dava açtı.

Erdal Beşikçioğlu, Netflix’le davalık oldu.

Erdal Beşikçioğlu, başrolünde yer aldığı Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi adlı dizinin Netflix’te yaklaşık 200 ülkede izinsiz şekilde yayınlandığı iddiasıyla Los Gatos Turkey Yayın Hizmetleri A.Ş.’ye 160 bin liralık tazminat davası açtı.

Hürriyet gazetesinden Özge Eğrikar’ın haberine göre, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ndeki davada Beşikçioğlu’nun avukatları Ergin Akçay ile Levent Polat, şu sözlere yer verdi:

“Erdal Beşikçioğlu, dizinin sadece televizyon kanalında yayınlanmasına izin vermişti. Müvekkilin, maddi ve manevi zararı giderilmelidir.”

Dizi ile ilgili Netflix görseli.

Dizi’nin Netflix serüveni

Emrah Serbes’in yazdığı Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat romanlarındaki kurmaca karakterlerden yola çıkılarak üretildi. Dizinin senaryosunu Ercan Mehmet Erdem yazdı. 2010-2013 yılları arasında Star TV’de gösterilen dişinin ilk iki sezonunun yönetmenliğini Serdar Akar üstlendi. Erdal Beşikçioğlu, 1985 Polis Akademisi mezunu, Ankara Cinayet Büro’da görev yapan bir polis olan dizinin ana karakterini canlandırdı.

Toplamda 96 bölümden oluşan dizinin Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm ve Behzat Ç. Ankara Yanıyor adlı iki sinema filmi de bulunuyor.

Televizyon yayını son erdikten sonra dizinin dijital platform serüveni başladı. Doğuş’un kendi ücretsiz platformu olan Puhu TV’de yayınlandı. Aynı dönemde YouTube’da izinsiz gösterime konulan içerikler yayından kaldırtıldı. YouTube içeriklerinin tamamen temizlenmesiyle birlikte Nisan 2017’de Netflix’te gösterilmeye başlandı. Platform 28 Şubat 2021 tarihinde diziyi yayından kaldırdı.