Üç Kız Heykeli Kamera İle Korunacak

0
171

Ordu’nun Altınordu ilçesinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kırılıp tahrip edilen Üç Kız heykeli, yerinden sökülerek bakıma alındı. Heykeller artık güvenlik kamerası ile 7 gün 24 saat korunacak.

Ordu’nun Altınordu ilçesinin simgesi olan Üç Kız heykeli, 4 Nisan 2023 günü kimliği tespit edilemeyen kişi ya da kişilerce tahrip edilmişti. Taşbaşı Mahallesi’ndeki seyir terasında açık alanda bulunan heykeldeki figürlerden birinin ayağı, bu saldırıda kopartılmıştı.

Üç Kız Heykeli | Ordu

Ordu Büyükşehir Belediyesi Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, heykellerin onarılması için çalışma başlattı. Heykeltıraşlarca 15 gün sürecek olan çalışmanın ardından heykeller yeniden yerine yerleştirilecek. Belediye alana iki güvenlik kamerası yerleştirerek, heykelleri 7 gün 24 saat takip edecek.

Üç Kız heykeli 17 yıl önce Tabya Başında Üç Kız Yan Yana türküsünden esinlenerek yapılmıştı. Heykel yıllar içinde defalarca saldırıya uğradı. Üzerine yazılar yazılarak zarar verilen heykeller, 2013 yılında heykeltıraş Özgür Özmen tarafından bakıma alınmıştı. Yeniden yerlerine konan heykelin figürlerinin birinin başı 2016’da gövdesinden kopartılarak zarar verilmişti. Tadilatı yapılan heykel, tekrar yerine yerleştirilmişti. 2022 yılının Kasım ayında heykel bir kez daha saldırıya uğramış ve zarar görmüştü.