Yusuf Kaplan ‘Kızılcık Şerbeti’ni Hedef Gösterdi: “Mide Bulandırıcısınız!”

0
432

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, Show TV’de yayınlanan ve yakın zamanda RTÜK’ten beş kez yayın durdurma cezası alan ‘Kızılcık Şerbeti’ dizisini hedef gösterdi. 

Dizinin dün (25.03.2023) yayınlanan bölümünde Nursema karakteri, muhafazakâr ailesine ve zorla evlendirildiği, kendisini camdan iten kocasına karşı çıkarak “Huzurunuz bozulsun” dedi. Sosyal medyada çokça yankı bulan bu sahne, özellikle baskı altında yaşayan kadınlardan olumlu yorumlar aldı. Ancak iktidara yakın isimlerden Yusuf Kaplan, dizideki oruç sahnesini eleştirirken sosyal medya hesabından diziyi hedef gösterdi. 

Dizide Kıvılcım karakterinin söylediği “Burası laik bir ülke. İçkiden rahatsız olan varsa gitsin evinde açsın orucunu. Bu halk bunun için çok mücadele verdi” sözlerini alıntılayan Kaplan: “Müslümanlara, aileye, bu toplumun asil İslâmî değerlerine bu kadar hakaret eden, aşağılayan bir dizi görmedim! Hem de mübarek Ramazan ayında, iftardan sonra! Yazıklar olsun! Kınıyorum sizi. Mide bulandırıcısınız! #KızılcıkŞerbeti Çizdiği karakterlerle hem toplumun farklı kesimleri arasında husûmeti kışkırtan hem de toplumun İslâmî kesimlerine karşı kin ve nefret tohumları eken bir dizi bu! Televizyon dili, öykü anlatma ve mit üretme teknikleri konusunda Türkiye’de -Türkçeye de çevrilen- ilk kitabı yazan biri olarak yazıyorum bu gözlemlerimi. @rtukkurumsal gerekeni yapmalı! Uyumamalı! Yeter artık!” sözleriyle dizinin yayından kaldırılması için RTÜK’e hedef gösterdi.

Yusuf Kaplan’ın Twitter paylaşımı…

İlgili Haberimizin Linki: https://www.reportare.com/soz/rtukten-show-tvye-kizilcik-serbeti-cezasi/