Mart kapıdan bile baktırmasa da…

0
136

Reportare’den herkese merhaba,

Geçtiğimiz hafta baharı beklerken diye başlamıştık ancak 2022 Mart’ı meşhur atasözümüz “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır”ı doğrulamak için çırpınırcasına hem soğuk hem de ağır gelişmelerle başladı. Rusya-Ukrayna Savaşı yavaşlamak şöyle dursun daha da alevlenirken, tüm dünyada şaha kalkan enflasyon canavarı ülkemizde resmi rakamlara göre bile roket hızıyla yüzde elliyi aştı. Hatta Üretici Fiyat Endeksi yüzde yüz beş ile üç hanelere ulaştı. Evet dünya yanıyor, bunu ne inkar edeceğiz ne de küçümseyeceğiz ama geçen hafta kaldığımız yerdeyiz, çünkü “ne de olsa kışın sonu bahardır.”

Dünya yanıyor ama biz Reportare’de yeniliklere devam ediyoruz, örneğin Dr. Zero geri döndü, sevgili Celal Karadoğan ile dezavantajlı insanların dertlerini gündeme taşıdığımız 1 Derdim var başladı. Üstelik Sinan Dirlik de bu hafta Sivil Ağlar ile ilgili bir yayının hazırlığını yapıyor.

Haftalık dergi formatına geçişimizin ikinci haftasında yine dolu dolu bir sayı hazırladık sizler için neler yok ki? Geçtiğimiz hafta renklerimize katılan Karga Kafası‘nın çizeri Usta Karikatürist Kemal Gökhan ile Sinan Dirlik söyleşti. Ulvi Yaman bitpazarlarını hatırlatırken İlker Akar, ekonomi ve siyasetteki gelişmeleri değerlendirdi. Ozan Diler gerçekten çok zorlu bir döneme giren gerçek hayatımıza fantastik edebiyatın yaşam desteğinin önemini kaleme aldı. Mehmet Şafak Sarı, savaşın yeni cephesi sosyal medyadaki izdüşümlere işaret ederken Savash Porgham İran-Türkiye arasında bir insanlık dramını ve siyasi bir kaybı örten sır perdesini yazdı. Bu hafta boyunca konuşulacak bir söyleşi de Eren Can Çekiç‘ten geliyor: Hatırlamak da Mücadelenin Bir Parçası: “Romano Godi”. Ben de Çanakkale Deniz Savaşlarından bize miras kalan batıklardan bahsettim biraz. Necat Ceral ise yine her zaman olduğu gibi mutfakta bu sayının şekillenmesi için ustalığını konuşturdu.

Ezcümle bu zor ve karmaşık ağır gündem içinde sizlere bir nefes alacak, başka başka pencereler açacak bir pazar okuması hazırlamak için çalıştık. Umarım bizim hazırlarken eğlendiğimiz, keyif aldığımız ve bilgilendiğimiz kadar sizler de keyif alırsınız. Bu yazıyı bu satırlara kadar okuyan siz sevgili okuyucularımıza son bir müjde bu haftadan itibaren Reportare Yayın Kurulu Üyeleri olarak birer kitap ve film önereceğiz.

Gelecek hafta yeni sayıda görüşünceye kadar esen kalın!

6 Mart 2022/ Tamer Durak