Geyik edebiyatı: Kitap okuyan erkek seksi midir?

0
120

Burcu Arman: Aslında daha önce biraz etrafında döndük ama geçenlerde Hepsiburada’nın reklamını görünce tam başlığıyla konuşalım dedim. Merak ediyorum ve sana da soruyorum insanı metroda “havalı” gösterecek kitaplar hangileridir sence? Yani ben bu soruyu sorarken “kime” diye düşünürdüm valla. Plajda Proust okuyan kızı hatırla. Bence onda da hangi plajda okuduğuna göre değişir hahaha.

Adalet Çavdar: Bütün tatil boyunca kitap okuyan insanların ne okuduklarına baktım, ellerde en çok gördüğüm yayınevi Domingo idi. Hem şaşırdım hem de sevindim. Evet o geçtiğimiz hafta gururlanan teyze edasıyla dolandım. Çünkü Domingo kalp ben.

Vallahi edebiyat bu, hep sorduğumuz gibi “kime göre neye göre” bu havalılık da kime göre. Yani şimdi düşün Boğaziçi Üniversitesi’nin o efsane kampüsünde uzanmışsın çimlere… Yok isim vermeyi totom yemedi, şimdi herkes atmaca gibi dalar bana. Ya da bir yazar, yayıncı buluşmasına gidiyorsun çantandan saçma sapan birinin kitabı çıkıyor, hem de kavgalı olduğu biri olduğunu düşünsene ahahaha. Ben geçenlerde çok sevdiğim bir beyefendinin yanında bir yazarı ve kitabı gömdüm. Kendisi de tiradımın sonunda bana, “ya o aslında benim çok yakın arkadaşım,” deyiverdi. Saçlarımla aynı renk oldum. Ayyy ya örnek kitap veremeyince cevaplayamadım resmen soruyu. Orhan Pamuk her daim havalıdır, kalın kitaplar hep havalıdır, Shakespeare bana göre hep havalıdır ama çevirmeni önemli, klasikler şaşmaz onların da kendi havası var ve yine çevirmeni önemli. Ya sende de yanında ya da etrafında tanımadığın biri kitap okurken o kitabın ne olduğunu anlamaya çalışma maceraları var mı? Öf sahillerde ne yattım yerlere ne okuyor lan bu insanlar diye? Peki sen neye havalı diyorsun?

Burcu: Ahahah yemin ederim bir gün başın belaya girecek dilin yüzünden! Kavgalı olduğum yazarların romanını okumam ya, merak etsem de almam bence (ne pislikmişim). Of kim havalı ne bileyim ben öyle bakmıyoruz ki abi kitaplara. Bana sorsan Ursula okuyan herkes havalıdır mesela. “Oha Ursula okuyor,” derim görsem. Bir arkadaşım yan masada benim kitabımı okuyan bir kızın fotoğrafını göndermişti bence ondan havalısı yok mesela bana göre hahah. Tamam, gelmedi aklıma dağıtıyorum. Hayır, kitaplığı da parçalara böldüm şu an önünden geçip dursam da kitap seçmiyor gözüm. Havalılık bence de neye göre kime göre. Ama sanırım benim okumakta zorlandığım yazarları okuyanları görürsem havalı bulurum. Düşündüm de klasikleri ben de havalı bulurdum ya. Anna Karenina’yı dinliyorum günlerdir daha 20 saatim falan var. Bence sırf hayatından ayırdığın süre bile havalı olmaya yeter of burada dayak yiyeceğim. 

Metroda insanları gördüm mü sekiz oluyorum kitap adını okuyabilmek için deli misin. Peki sen Instagram’daki hesabı biliyor musun bir ara çok meşhurdu metroda kitap okuyan erkekler “hot guys reading book” falan gibi bir şeydi! Mevzuyu döndürüyorum kitap okuyan erkek seksi midir? hahahahha buyrun cevaplayın Adalet hanım

Adalet: Ahahahahaha. Dargın olduğum yazarların ne kitabını alırım, ne de yazdıkları bir yazıya ne yazmışlar diye tıklar bakarım. Durduk yere trafik almasınlar bana ne! Hem benimle nasıl küsülür ya!:):):) 

O sosyal medya hesabından haberim yok amma ve lakin okuyanından ne hayır gördük aaa bacım, valla kitap okuyan erkek bana seksi falan gelmiyor. Erkekte kitap kibir yapıyor:):) Erkek lincine hazır mıyız? Aman uzak olsunlar. Şu devirde kendi işini kurup, düzenini tutturan erkek, bir de evdeki tadilat tamirat işinden anlıyorsa bence en seksisi o. Ben hediye alırken bile kullanışlı olmasına özen gösteren insanım sonuçta. Kitap bu çikolata değil ya. Allahım nereden geliyor aklına bu sorular. Bıyıklı solcu erkek seksi midir sorusu da gelecek mi ilerleyen geyiklerde:):):) (İş aşk Erkan Baş):) Peki bacım, bir erkeği ne okurken görürsen gerçekten etkilenirsin? 

Burcu: Ahahhahaha bu geyik nereye gidiyor. Ya bıyıklı solcu erkek uzaktan seksidir bence (bittik ya biz kapatalım gidelim valla). Dur erkek linci yükleniyor… 

Okuyan erkek dedim Ado yazan erkek demedim. Ego ciddi bir faktör sanırım okuyanda değil ama yazanda daha çok. Hayır yermiyorum, egonun ne olduğunu biliyorum ve hepimizde var olduğuna da eminim ama… Yaratıcı insanın egosu zaten yüksektir arkadaşlar bunda sıkıntı yok, bir işi sadece ben yapıyorum en iyi ben yapıyorum ama ne de güzel yapıyorum diye gerinirseniz işte orada kayıp… Okuyan erkek bana seksi görünür bebeğim bu yüzden, ama eli iş tutan erkek gerçeği de var. Şimdi kendi lavabomu kendim tamir ederim kadınlarıyız o ayrı (burnum düşse almayayım dur). Şöyle diyeyim aslında erkeklere de sormalı bence bunun kadını erkeği yoktur; iş bitiren, kriz yönetebilen insan seksi görünür ya hahah. Peki soruna şöyle soruyla cevap veriyorum ne okursa seksi görünmez? Ahhaha ya ne bileyim ilk aklıma şey geldi şu seri vardı ya Fi, Çi, Pi misal öyle kitaplar okursa… Ha öyle kitap dedim yerdim mi? Yermedim kardeş dizisini izledim bence on numaraydı, kitabı okumaya çalıştım gitmedi ama bence akıllıca yazılmış (öf biz her cümlemizi böyle açıklamak zorunda değiliz di mi artık? Anlaşılıyoruz diye düşünmek istiyorum). Buradan sana soracak soru çıkaramadım çünkü olacaklardan korkuyorum ben bu geyiğe son veriyorum ufaktan özele gel daha orda devam edelim. Ahahhah


Bu söyleşi ilk olarak Okur Bülteni’nin yirminci sayısında yayınlanmıştırOkur Bülteni ile yaptığımız içerik işbirliği kapsamında Reportare okuyucularına da “geyiği” paylaşıyoruz. Okur Bülteni’ne abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.