Kış dalışları

0
348

Merhaba, 

Malum İstanbul ve çevresinde kar var ve bu yüzden bütün ülkeyi soğuk hava şartları altında yaşıyor varsayıyoruz. Zaten İstanbul’da hava nasılsa yurt genelinde de öyle değil mi? Şaka bir yana soğuk ve zorlu bir mart geçiyor. İsterseniz bugün biraz soğuk hava ve denizde nasıl dalınır? Üşünmez mi? Sorularına yanıt arayalım. 

Önce son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim; evet soğuk havada dalınca üşüyoruz. Üstelik ne yaparsak yapalım üşüyoruz çünkü su soğuk ise ne yaparsanız yapın bunu hissedersiniz. Suda insan daha çabuk üşür çünkü gazların ve sıvıların ısıyı yansıtma biçimi birbirinden farklıdır ve soğuk sıvının içinde daha çabuk üşürüz. 

Dalış sırasında soğuktan etkilenmemek için yapılacak çok şey var tabii, bunların başında iyi bir dalış kıyafeti gelir, dalış kıyafeti deyince soğuk sularda en iyi dalış kıyafeti içine hiç bir şekilde su almayan kuru elbisedir. Kuru elbiseyi bir çeşit balon ya da kılıf gibi düşünebilirsiniz. Kuru Elbise’nin ayrıca içine hava basılabilir bu yüzden kuru elbise giyecekseniz kuru elbise dalışı eğitimi almanız gerekir. Kuru elbisenin yanında iyi bir başlık ve mümkünse tam yüz maskesi sizi soğuktan ciddi şekilde korur böylece hem vücudun en hızlı ısı kaybeden bölgesi koruma altına alırsınız ve soğuk su ile temas minimuma iner. 

Şimdi kış aylarında dalmak zorlu ve üşütücü diye başladık ancak suların havaya göre geç ısınıp geç soğuması sayesinde kış aylarının önemli bir bölümünde su sıcaklığı bir çok bölgede havadan yüksek olacaktır. Bu durumda ülkemizin bir çok dalış noktasında yarı kuru dediğimiz içine bir kez soğuk su alıp sonra o suyun devir daimini mümkün olduğunca engelleyen ve bu ısınan suyu bir yalıtım aracı olarak kullanan yarı kuru elbiseler ile dalabilirsiniz. Bu durumda da başlık yine önemlidir çünkü kafanız ve yüzünüz üşürse hipotermi ihtimali daima artar. Yaz aylarında kullandığımız neopren ıslak elbiseler ile dalış yapmak ise özellikle havanın bugünlerdeki gibi soğuk olduğu dönemlerde dalışın keyifsiz geçmesine bol bol titremeye neden olacaktır, o yüzden tavsiye etmem. 

Soğuk havalarda dalmanın güzel yanlarından biri soğuk suyun görüşünün daha net olmasıdır. Soğuk suya daldığımızda hava tüketimimiz de ciddi oranda artar bu yüzden soğuk suda dalış yaparken dalış derinliği limitlerimizi de yukarı çekeriz. Hem aşağı indikçe su daha da soğur. 

Soğuk suya dalma fikri başlangıçta ürpertici gelse de hem dalışa ara vermemek için hem de soğuk şartlarda sualtının farklı güzelliklerini keşfetmek için kışın da dalış güzeldir. Hatta bence imkan bulan her dalgıcın dalış gezisi listesine Kızıldeniz ve Maldivler gibi dalış cennetlerinin yanına örneğin Kuzey Kutbuna yakın fiyortları eklemesi gerekir. Şimdi paramızın değeri düşük oralara gitmek zor derseniz, ülkemizin bir çok soğuk gölü hem buz hem de tatlı su ve irtifa dalışı yapmak için birebirdir. 

Fotoğraf: Jared Urundu/ unsplash.com