AYM’den Sanatçı Orhan Aydın’ın Attığı Tweetler Hakkında “İfade Özgürlüğü” Kararı

0
173

AYM, sanatçı Orhan Aydın’ın Reza Zarrab hakKında attığı tweetler nedeniyle tazminata mahkum edilmesine ‘ifade özgürlüğünün ihlali’ kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), tiyatro sanatçısı ve yazar Orhan Aydın’a, Reza Zarrab hakkında yaptığı Twitter paylaşım sebebiyle verilen manevi tazminat kararına “ifade özgürlüğünün ihlali” dedi. Evrensel gazetesinin haberine göre mahkeme kararını iptal eden AYM, Aydın’a 15 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, 2016 yılında banka dolandırıcılığı ve kara para aklama suçundan ABD’de tutuklanan Reza Zarrab hakında “Yemlediğiniz Reza Zarrab’ın İran’daki partneri Babek Zencani idama mahkum ediliyor, siz halen bu rezilin koynundan çıkmıyorsunuz” tweeti atmıştı.

Orhan ayrıca Zarrab hakında yaptığı bir başka paylaşımında ise “Reza Zarrab Türkiye’deki tüm mal varlıklarını satışa çıkarmış. Alan da şerefsizdir, hırsızdır, talancıdır aracı olan da” ifadelerini kullanmıştı.

3 bin tl manevi tazminata mahkum olmuştu

Tweetler üzerine Zarrab, Orhan Aydın hakkında “kişilik haklarına saldırdığı” iddiasıyla dava açmıştı. Mahkeme Orhan Aydın’ın kullandığı ‘rezil’ ifadesinden ötürü 3 bin TL manevi tazminat kararı vermişti.

AYM, “mahkemenin ifade özgürlüğü ile davacının (Reza Zarrab) şeref ve itibarının korunması hakkı arasında adil bir denge kurduğundan bahsedilemeyeceği değerlendirilmiştir” ifadelerini kullandığı kararında Orhan Aydın’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz