Bakanlıktan Sanatçı Ferhat Tunç İçin Kırmızı Bülten Talebi

0
207

Adalet Bakanlığı, hakkındaki davalar nedeniyle Almanya’da yaşamak zorunda kalan sanatçı Ferhat Tunç hakkında kırmızı bülten çıkarılması talebinde bulundu. Tunç, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “şaşkınım” dedi.

Adalet Bakanlığı Ferhat Tunç hakkında kırmızı bülten talebinde bulundu.

Sanatçı Ferhat Tunç’un, dönemin başbakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın 11. duruşması Büyükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığı’nın Tunç hakkında “kırmızı bülten” talebinde bulunduğunu belirtirken söz konusu talebi kabul etmediğini ifade etti. Yakalama emrinde herhangi bir değişiklik yapmayacağını belirten mahkeme heyeti, duruşmayı 20 Aralık 2023’e erteledi.

“Çok şaşkınım!”

Hakkında açılan ve ifade özgürlüğü kapsamına giren davalar nedeniyle Almanya’da yaşamak zorunda kalan sanatçı Ferhat Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla hakkında kırmızı bülten talebinde bulunulduğunu belirtti. Tunç, hakkında açılan davalarla ilgili Almanya’da ifadesinin alınmasını talep ettiğini, ancak Almanya’nın, hakkındaki iddiaları düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek Türk yargısının ifade almasına izin vermediğini vurguladı.

Açıklama şu şekilde:

Doğrusu çok şaşkınım! Adalet Bakanlığı hakkımda kırmızı bülten çıkartılması talebinde bulunmuş. Ülkeden ayrılmama neden olan, hakkımda açılmış davaları avukatım Fatma Hopikoğlu aracılığıyla takip etmekteyim. İkamet ettiğim Almanya’da ifademin alınması için her seferinde talebimiz oldu. Almanya, tüm davalarla ilgili Türk yargısının ifademin alınması yönündeki talebini her seferinde geri çevirdi; hakkımdaki iddiaların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek.

“Konserlerim Türkiye için tehdit sayılıyor!”

“Adalet Bakanlığının ‘kırmızı bülten’ talebinde, ‘yurt dışında faaliyetlerimi sürdürdüğüm’ belirtilmiş. Doğrudur, yeni eserler üretirken, Almanya başta olmak üzere birçok ülkede konserler de veriyorum. Tek faaliyetim, sürgün koşullarında nefes almamı sağlayan müziğimdir. Anlaşılan odur ki burada yaptığım eserler ve konser faaliyetim, Türkiye için bir tehdit sayılıyor! En son ‘Çapulcu’ adlı eserime bozulmuş olduklarını da aklımdan geçirmedim değil. Bunun için yapabileceğim bir şey yok.”

“Bu hamleler ülke tarihinde kara bir leke olur!”

“Interpol’ün Türkiye’nin bu talebini kabul etmeyeceğini ve geri çevireceğine inanıyorum. Böylesine keyfi dayatmalarla sürgünde de olsam seyahat özgürlüğümle birlikte sanatsal faaliyetlerimin engellenmesine izin vermeyeceğim. Talebin reddedilmesi için hukuki itirazlarım olacak elbette. Türkiye Adalet Bakanlığını bu konularda daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Ayıptır, günahtır! Geçmiş yıllardan ders çıkarılmalı; bu hamleler ülkenin tarihinde kara bir leke olarak kalır!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz