Camide Moda Çekimi Yapan Yönetmen ve Model Beraat Etti

0
43

Ankara’da Kocatepe Camii’nde ‘uygunsuz kıyafetlerle çekim yaptığı ve bunu sosyal medyadan paylaştığı iddiasıyla yargılanan yönetmen B. K. ve model E.C. beraat etti.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar yönetmen B.K. ve E.C. ile taraf avukatları katıldı.

Sanıkların ifade verdiği duruşmada E.C. olay nedeniyle üzülen ve rencide olan herkesten özür diledi.

“Dinin bütünleştirici yapısını vurgulamak”

Kocatepe Camii’ne proje için gittiklerini belirten E.C. “Amatör olarak moda çekimlerine manken olarak katılırım. Arkadaş ortamında B.K. ile karşılaştığımızda, adı geçen projeden bahsetti. Genel olarak İslam dininin bütünleştirici yapısını vurgulamak için böyle bir projeye başladığını söyledi. Ön yargıları olduğunu ve bunları kırmak amacıyla projeye giriştiğini söyledi. Beni de konu mankeni olarak kullanmak istediğini söyledi” dedi.

“Hazırlık çekimlerinde bir tepki almadık”

Bu fikre sıcak baktığını dile getiren E.C. şöyle devam etti:

“Hazırlık çekimi için camiye gittik. Orada nasıl pozlar verileceği, hangi mekanların kullanılacağı konusunda görüşürken cemaatten veya güvenliklerden bir tepki almadık. Hazırlık çekimi aşamasında herkes bizi gördü ancak uyarı almadık. Asıl projeyi tamamlayacağımız gün, cuma namazından birkaç saat sonra gittik. Çekimleri gerçekleştirdik. Cemaat vardı, güvenlik vardı. Yine bir uyarı almadık.

“Daha sonrasında sosyal medya hesaplarımızda paylaştık. Bunları herkesin görebileceği şekilde yayınladık. Bizim amacımızı anlayan insanlar olumlu tepkiler verdi, ertesi gün bazı sayfaların yönlendirmesiyle çok fazla olumsuz şiddet içeren tepki aldık. Hiç bu şekilde tepkiler alacağımızı düşünmemiştik. Dini değerleri aşağılamak istemedik. İslam dininin kapsayıcı olduğuna değinmek istemiştik. Olayın buralara geleceğini düşünmemiştim. Bir suç amacıyla bulunmadım. Suç kastım yoktur. Tepkiler çoğalınca özür mesajı paylaştık ve fotoğrafları kaldırdık.”

“Dini aşağılama amacımız yoktu”

Yönetmen B.K. ise da depremden sonra Ankara’ya yerleştiğini, evinin Kocatepe Camii’nin önünde olduğunu, bazen camiyi izlediğini, çekim yapma fikrinin de o anlarda aklına geldiğini anlattı. Hazırlık çekimleri sırasında kimsenin kendilerini uyarmadığını ifade eden Kısa, savunmasını şöyle sürdürdü:

“Cuma günü namaz sonrası camiye gittik. E.C. ile çekimimizi yaptık. Mekan seçimi bana aittir. Dini aşağılama amacımız yoktu. Bütünleştirme amacımız vardı. Camiye gelişleri teşvik etmek amacıyla yaptık. Çekimimizi yaptık. Başka fotoğraf çekenler de vardı. Camiden çıktık. Hiçbir tepki görmedik. Daha sonra minareye de çıkmak istedik. Güvenlik, imamla görüşmemi istedi. İmamın yanına gittiğimde yerinde yoktu. Sosyal medya hesabımdan herkese açık şekilde paylaştım.

“Birkaç gün sonra bazı internet haber sitelerinde olumsuz tepkiler gördüm. Sosyal medya hesaplarımıza yorumlar yazılıyordu. Tepkiler artmaya başlayınca fotoğrafların hepsini hesaplarımızdan kaldırdık. Özür metnimizi açıkladık. Kesinlikle İslam dininin değerlerini aşağılamak amacıyla hareket etmedik. Amacım kimsenin inancına saygısızlık yapmak değildir.”

Beraat kararı

Beyanların ardından kararını açıklayan hakim, Cebeci ve Kısa hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan dava açılmışsa da sanıkların suç işlemek amacıyla hareket etmediğini belirtti. E.C. ve B.K. üzerlerine atılı suçlardan beraat etti.

Gözaltına alınmışlardı

Yönetmen B.K. ve model E.C. cami çekimlerini sosyal medyada paylaşmalarının ardından hedef gösterilmiş, bazı haber siteleri ve gazetelerin yaptığı haberler sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. B.K ve E.C. 18 Ağustos 2023 günü gözaltına alınmışlardı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, paylaşılan görüntülere ilişkin suç duyurusunda bulunmuştu. Konuyla ilgili haberler, Diyanet İşleri Başkanlığının talebiyle, Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Ağustos 2023 tarihli kararıyla erişime engellenmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz