CHP’li Karabat: TRT ile iş yapan şirketlerin AKP ile ideolojik ve organik bağı var!

0
154

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sosyal medya hesabından TRT ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında kurulan ilişkiyi “aile şirketi”ne benzetti. Karabat’a göre TRT ile ilişkiyi Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın takip ettiğini öne sürdü.

Evrensel Gazetesinin haberine göre Karabat “TRT, birçok kanaldan yüksek bütçeli işlere imza atıyor. Yapımcı şirketler zengin ediliyor. Yapım şirketleri sahiplerinin hemen hemen hepsinin AKP ile ideolojik ve organik bağı var” dedi.

Karabat TRT’de yayınlanan diziler ve bu dizileri yapan şirketler hakkında şu bilgileri verdi:

* Raif İnan ve Mehmet Şafi İnan’ın sahip olduğu A23 Medya, TRT’den 124 milyon TL’lik yapım işleri alıyor. Şirket “Altay”, “Doğrusu Ne”, “Vuslat”, “Mahsusa”, “Ya İstiklal Ya Ölüm” ve “Akif” adlı dizileri yapıyor. Ayrıca İnanların sahibi oldukları Kirli Kedi Organizasyon isimli şirket, 44,1 milyon TL’lik iş yapıyor. Aynı zamanda T World Entartainment isimli şirketin sahipleri olan İnanlar “Altay” isimli dizide bölüm başı 2 milyon 950 bin TL aldılar. 26 bölüm üzerinden toplamda 76 milyon 700 bin TL anlaşma imzaladılar.

* Serdar Öğretici ve Yusuf Esenkal’ın sahibi oldukları ES Film Ltd. Şti. başta “Payitaht Abdülhamid” olmak üzere çok sayıda yapımdan 465,5 milyon TL alıyor.

* “Diriliş Ertuğrul”un yapımcısı Tekden Film’e toplamda 307.1 milyon TL ödeme yapılıyor. Şirketin sahibi Kemal Tekden, AKP’nin 25’inci dönem Kayseri milletvekili.

*  2019-2021 arasında yapılan “Hay Sultan Abdulkadir Geylani Hazretleri”, “Kuşlarla Yolculuk”, “Uyanış Büyük Selçuklu” ve “Alp Arslan” için 1989 doğumlu 30 yaşındaki Emre Konuk’un sahibi olduğu Aklifilm Prodüksiyon şirketine toplamda 137 milyon TL ödendi.

* Si Medya Prodüksiyon 16 Eylül 2016’da kuruldu. Ancak TRT’den ilk yapım işini 5 Eylül 2016’da aldı. Yani şirket kurulmadan önce TRT’den yapım işi alıyor. Yapımların toplam maliyeti 32.6 milyon TL’yi buluyor. Sonra başka şirketler de kuruluyor.

Karabat ayrıca TRT’de kurum içinde yapılabilecek bazı programların, yapım şirketlerine daha pahalıya yaptırıldığını aktardı:

“TRT öyle bir çiftliğe dönmüş ki, bazı şirketlere neden para ödendiği bile belli değil. Danışmanlık adı altında AKP’lilerin sahip olduğu şirketlere de sınırsız para veriliyor. Bu şirketlerin bazı sahipleri yandaş medyada AKP propagandası yapıyor. Vatandaştan yapılan zorunlu vergi kesintileri ile gelir sağlayan TRT, bu kaynakları verimli ve adil kullanmak yerine yandaşlara aktarıyor.”