Deniz Tekin, Şarkısını İzinsiz Kullanan İYİ Partili Ümit Özlale’ye Tepki Gösterdi

0
107

Müzisyen Deniz Tekin, İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Adayı Ümit Özlale’nin, şarkısını izinsiz kullanmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerde 81 ilde aday çıkaracaklarını, İzmir’de Ümit Özlale’yi aday göstereceklerini açıkladı. Bu kapsamda çalışmalara başlayan Özlale, dün Twitter’dan bir reklam videosu paylaştı. Özlale, videoda Deniz Tekin’in “İzmir’de Bir Gün Batımı” şarkısını kullandı.

Özlale’nin paylaşımını alıntılayan Deniz Tekin, şarkı için yorumcu olarak kendisinden veya eser sahibi olarak babasından izin alınmadığını açıkladı.

“İzne tabidir”

Tekin, şu ifadeleri kullandı:

“Bilginize artık ne diyeyim. Bilinirliğinden bağımsız herhangi bir fikri ürünün umumi mahalde kullanılması yorumcu/eser sahibi ve varsa yayıncının iznine tabidir, günlük süreçlerde en azından sözlü, düzgün bir işleyişte yazılı muvafakkatname gerektirir. Alt parantez olarak: İYİP, CHP, TİP herhangi bir siyasi parti fark etmeksizin böyle bir propaganda çalışması her türlü izne ve bilgilendirmeye tabi.”

Şarkı Deniz Tekin’in babasına ait

Deniz Tekin’in “İzmir’de Bir Gün Batımı” adlı şarkısı 2017 tarihli Kozakuluçka adlı albümünde yer alıyordu. Şarkının sözleri ve güftesi Deniz Tekin’in babası Aziz Zafer Tekin’e ait. Bazı dijital kayıtlarda ise şarkının söz ve müziği Deniz Tekin’e ait olarak görünüyor. Deniz Tekin, babası ile katıldığı bir Youtube programında, eserin babasına ait olduğunu belirterek canlı olarak icra ediyor. (Kaydı dinlemek için: 57:00 – 01:00:00)