AYM: Erdal Güney ‘in İfade Özgürlüğü İhlal Edildi

0
216
Erdal Güney

Erdal Güney ‘in ifade özgürlüğü ihlal edildi kararı:

2014 yılında yazdığı ‘Babacım babacım’ isimli şarkısı nedeniyle ceza alan ve hükmün açıklanması geri bırakılan müzisyen Erdal Güney’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), sanatçı Erdal Güney’e bir şarkısındaki ifadeler nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten verilen cezanın hak ihlali olduğuna karar verdi. Yüksek Mahkeme, ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ (HAGB) koşuluyla verilen cezanın ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini vurguladı.

Önce kovuşturmaya yer olmadığı kararı

Erdal Güney’in 2014 yılında yazdığı ‘Babacım babacım’ isimli şarkısı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın şikayeti nedeniyle başlatılan soruşturmada ilk olarak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmişti.

Baba, oğul Erdoğan’ın itirazı

İtiraz üzerine karar kaldırıldı. Erdal Güney yargılandı ve ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla 29 Mayıs 2018 günü yapılan karar duruşmasında 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

AYM sürecinde Erdal Güney haklı bulundu

Karara yönelik itiraz süreçlerinin tüketilmesinin ardından Erdal Güney’in avukatları Sema Özdemir ve Erdal Fatih Çanakçı, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuruda, Erdal Güney’in düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiği vurgulanırken;

“Hükmün açıklanmasının geri bırakılması bu durumu ortadan kaldırmamaktadır. Müvekkil ceza tehdidi altında yaşamaya mecbur kılınmış, düşünsel ve sanatsal üretimi ve özgürlüğü üzerinde oluşturulan büyük baskı ve tehdit ile bahsi geçen temel hak ve özgürlükleri ihlal edilmiştir” denildi.

AYM’dan hükmün açıklanması kararlarına dair karar

AYM, birleştirilmiş dosya üzerinden 29 Mart 2023’te verdiği kararında;

Başvurucular hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları verilmesinin ifade özgürlüğü ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarını ihlal ettiği iddiasını inceledi.

“İfade özgürlüğüne müdahale”

Söz konusu cezalar AYM kararında;

“Başvurucular, çeşitli şekillerde açıkladıkları düşünceleri veya katıldıkları toplantıdaki ve gösteri yürüyüşlerindeki eylemleri nedeniyle hapis ya da adli para cezalarıyla cezalandırılmış ancak HAGB kararı verilerek beş yıl süreyle denetim altına alınmıştır” diye özetlendi.

Ve devamında “Bu nedenle söz konusu HAGB kararlarının tümünün başvurucuların ifade özgürlükleri ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarına müdahale oluşturduğu sonucuna varılmıştır” denildi.

“Hükmün açıklanmasının geri bırakılması” düzenlenmesi iptal edildi

Sonuç olarak; AYM kararında benzer dosyaların, yeniden yargılama yapılmak üzere ilk derece mahkemelerine gönderilmesine karar verdi.

AYM, 1 Ağustos 2023’te Resmi Gazete’de yayımlanan kararında da ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılması’ düzenlemesini iptal etmişti.