Erişilebilir Tiyatro için Kılavuz Yayınlandı

0
353

Engellenen bireylerin kültür sanat hayatına aktif katılımını sağlamak için yürütülen projenin ilk adımı tamamlandı.

Engellenen bireyler artık tiyatroya ulaşabilecek.

Tiyatroların Erişilebilirliği Projesi tamamlandı. Proje, özel tiyatro mekânları ve faaliyetlerinin daha erişilebilir ve kapsayıcı hâle gelmesi için yürütülüyor.

Proje Tiyatro Kooperatifi ve Erişilebilir Her Şey iş birliğinde yürütüldü. Sivil Toplum için Destek Vakfı ve Turkey Mozaik Foundation’ın hayata geçirdiği Kültür Sanat Fonu desteğiyle yapıldı.

Projenin ilk adımında Türkiye’deki tüm tiyatroların faydalanması için bir kılavuz hazırlandı. Tiyatroların Erişilebilirliği Kılavuzu adlı kılavuz açık kaynak olarak paylaşıldı.

Tiyatroların Erişilebilirliği Kılavuzu’na bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Türkiye’de engellenen bireylerin kültür sanat etkinliklerine erişimi bir sorun olarak çözüm bekliyor. Yürütücü iki sivil toplum kuruluşu bu sorunu aşmak için yürüttükleri projede ilk adım olarak bir kılavuz oluşturdu.

Altı tiyatroya eğitim verildi

Proje kapsamında Tiyatro Kooperatifi ortaklarından Asmalı Sahne, Atta Festival, DasDas, Galata Perform, Hann Sahne, istanbulimpro, Kumbaracı50, Lavean Sanat Grubu, Mask-Kara Tiyatrosu ve Semaver Kumpanya’nın yönetici ekiplerine, engellilik farkındalığı konusunda ve tiyatrolarda erişilebilirlik uygulamalarına yönelik eğitimler verildi. Ayrıca, engellenen bireyler ile ilk temas edecek olan tiyatro çalışanları, engellilik algı ve farkındalık eğitimi aldı.

Tiyatroların Erişilebilirliği Kılavuzu tüm tiyatrolara açık kaynak

Projeye dâhil altı tiyatro mekânı için, o mekânlara özel fiziksel erişilebilirlik tavsiye raporları hazırlandı. Bu raporların ışığında hazırlanan kılavuz, Türkiye’deki tüm tiyatrolar için açık kaynak olarak paylaşıldı.

Engellenen bireyler için haftana en az bir oyun

Projenin ikinci aşamasında İstanbul’daki engellenen bireylerin haftada en az bir tiyatro oyununu izlemesi hedefleniyor. Ayrıca elde edilecek deneyimin ülke çapında yaygınlaşması da hedefleniyor.

Proje yürütücüleri ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarını ve özel sektörü kaynak yaratmak ve birlikte çalışmak üzere iş birliğine çağırıyor.

Tiyatro Kooperatif ve Erişilebilir Her Şey hakkında

Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan güçlenmesi için çalışıyor.
Erişilebilir Her Şey derneği ise engellenen bireyler için mekanları, etkinlikleri, festivalleri erişilebilir kılmak için çalışmalar yapıyor.