Diyanet’ten “Bir Kadeh de Sizin İçin İçiyorum” Diyen Volkan Konak İçin Suç Duyurusu  

0
174

Volkan Konak alkollü içkilerden alınan yüksek vergilerden pay alan Diyanet’i, yılbaşı kutlamalarını hedef alan fetvalarından dolayı eleştirdi. Diyanet, “İslam dinine saldırdı” diyerek suç duyurusunda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yılbaşı fetvasına tepki gösteren paylaşımından dolayı Sanatçı Volkan Konak hakkında suç duyurusunda bulundu.

Diyanet, geçen yılın son cuma hutbesinde yılbaşı kutlamalarını hedef almıştı. Yılbaşı kutlaması için KKTC’de bir programa katılan sanatçı Volkan Konak, yaptığı sosyal medya paylaşımında “Atatürk’ün kurduğu diyanetin, koltuğunu işgal eden zat; İnsanlığın hizmetine ücretsiz sunulan dini, maaşla icra etmek, eğlence ve de turizm alanında çalışan ve bu sökterlerin [sektörlerin] vergisinden maaş almayı içine sindirmek ancak sizin gibi bezirgan saltanatı süren kişilere yakışır. Bu akşam maaş ve ödeneklerinize katkı olması için bir kadehte sizler için içiyorum. Lütfen kabul buyurunuz…” dedi.

Diyanet’e göre İslam dinine saldırı

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Volkan Konak hakkındaki suç duyurusunda, Konak’ın paylaştığı metnin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10’uncu maddesi kapsamına uygun düşünce, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kalmadığı, tahkir edici, sert ve incitici mahiyette İslam dinini ve İslam dinine inananları aşağılayan, İslam dinine saldırı niteliğinde olduğu ve alenen hakaretlerde bulunulduğunun gayet açık olduğu öne sürüldü.

Kamu davası açılması talep edildi

Konak’ın söylediği sözlerin “hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını oluşturduğu iddia edilen açıklamada, “Bu nedenle halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden, hor görüp aşağılayan, nefret ve ayırımcılığa yol açan, toplumsal kutuplaşmaları körükleyen, milletin mukaddesatına saldıran ve inançlı insanların dini duygularını rencide eden, dini değerlere alenen hakaret eden ve aşağılayan Volkan Konak hakkında gerekli cezai takibatın yapılması suretiyle kamu davası açılmasını ve neticeden Başkanlığımıza bilgi verilmesini arz ve talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Volkan Konaktan yanıt

Sanatçı, suç duyurusu yapıldığı haberinin ardından sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Kutsal değerler ücretsiz icra edilir. Sanat ve müzik ise telifleri olan işlerdir. Ayrıca eğlence ve turizm sektöründeki emekçilerin, ekmeğinin üzerine basılmasına izin vermem. Benim ülkem, kimsenin cüzdanına veya makam arabasının bagajına sığmayacak kadar büyük ve kıymetlidir. Dürüst, onurlu, cesur ve uygar insanlara selamlar olsun” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz