Kurgusunu Yaptığı Belgesel Nedeniyle Yargılanan Erhan Örs Beraat Etti

0
83

Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER)davası kapsamında yargılanan kurgucu Erhan Örs, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Kurgucular Dayanışması kurgucu Erhan Örs’ün yargılandığı Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) davasında beraat ettiğini duyurdu.

Dayanışmadan yapılan açıklamada Erhan Örs’ün kurgusunu yapmış olduğu bir belgesel gerekçe gösterilerek 3 Haziran 2022 tarihinde gözaltına alınıp tutuklandığı ve yedi ay boyunca hapiste tutulduğu hatırlatıldı.

GÖÇİZDER Davası olarak bilinen davada 24 kişi, çektikleri belgesel için aldıkları Avrupa Birliği fonlarını PKK’ya aktardıkları iddiasıyla İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yargılanıyordu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında belgesel sinemacı Erhan Örs’ün yanı sıra Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) Eş Başkanları Kamile Kandal ve Mehmet Boğakan’ın da aralarında olduğu 22 kişi, 3 Haziran 2022 tarihinde gözaltına alınmıştı. Sekiz gün gözaltında tutulan 22 kişi, “PKK’ye finansman sağlamak”, “PKK’ye üye olmak” ve “PKK’nin propagandasını yapmak” iddialarıyla savcılığa sevk edilmişti.

Erhan Örs ise 2018 yılında bir belgesel projesinde birlikte çalıştığı yönetmenin derneğe üye olmasından dolayı dernekle ilişkilendirilerek suçlanmıştı.

23 kişi suçsuz bulundu

Derneğin hazırladığı raporları içeren “90’larda Yerinden Edilen Gayrimüslimlerin Göç Hikayeleri”, “90’larda Yerinden Edilen Kürtlerin Göç Hikayeleri” ve “2015-2016 Sokağa Çıkma Yasakları Sürecinde Kadınların Göç Hikayeleri” adlı kitapları suçlamalara gerekçe yapılmıştı. İddianamenin kabul edilmesinin ardından dava dosyasına iki ismin daha eklenmesiyle 24 kişinin yargılanmasına başlanmıştı.

Davanın bugün görülen son duruşmasında “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanan sanıklardan 23’ü hakkında beraat kararı verilirken bir kişi hakkında “örgüt propagandasından” hapis cezası verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz