Kürtçe Oyun Qral û Travîs Antep’te Yasak

0
57

Sam Bobrick’in “Travis Pine” (A Man of the People) oyunun Kürtçe uyarlaması “Qral û Travîs” Antep’te yasaklandı.

Batman’da Kürt tiyatrocular tarafından geçtiğimiz yıl kasım ayında kurulan Şano Ar, Kürtçeye çevirdikleri “Qral û Travîs” (Kral ve Travis) oyunu Antep’te yasaklandı.

Deniz Özer ve Bahoz Özsunar tarafından oynanan oyunun turnesi kapsamında 11 Şubat 2024 günü Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’nde gösterimi vardı. Biletlerin bir ay önce satıldığı oyunun oynanmasına bir gün kala yasaklandı. Kürt oyuncular, gerekçe gösterilmeden oyunun yasaklanmasına tepki gösterdi.

Açıklama yapan Şano Ar, “Oyunun yasaklanması içeriği ve bizimle ilgili olmadığı bilinmesi gerekiyor. Yasaklanma gerekçesi, oyunun dili Kürtçe olması. Bunu kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz de.”

Bir gün kala yasakladılar

Tiyatro oyuncusu Deniz Özer, yayınladığı Kürtçe açıklamada, karara tepki gösterdi. Özer, şöyle dedi: “Sadece bir gün kala oyunu yasakladılar. Bir ay önce biletler satın alındı. ‘Neden yasakladınız? Gerekçeniz nedir?’ diye soruyoruz. Yanıt vermiyorlar. Ama biz nedenini biliyoruz. Çünkü biz dilimizle, Kürtçe ile yapıyoruz. Biz her zaman, her yerde oyunumuzu oynamaya devam edeceğiz. Bu da böyle biline. Siz bizi engelleyemezsiniz. Yaşasın Kürtçe tiyatro.”

Oyunun konusu

Amerikalı tiyatro yazarı Sam Bobrick’in (1932 – 2019) eseri olan Travis Pine (A Man of the People) daha önce “Halktan Biri” adıyla bir çok tiyatro tarafından sahneye konuldu.

Oyunun konusu şöyle:

1950’li yıllarda Amerika’da yaşayan işsiz ve huysuz biri olarak bilinen Travis Pine, ülkede yaşanan krizlerin ve yozlaşmanın sorumlusu olarak gördüğü Amerika Başkanı’na mektuplar yazmaya başlar. ABD Başkanı, bu mektuplardan dolayı psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Bunun üzerine FBI ajanı Tom Walker, artık mektup yazmaması için Travis Pine’ı ziyaret eder. Travis ve Walker’ın pazarlığı, yozlaşmayı gözler önüne serer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz