Müşteri Şikâyet Etti, D&R 2024 Karga Kafası Ajandası’nı Satmıyor

0
171

Ayrıntı Yayınları D&R Mağazaları’nın 2024 Karga Kafası Ajandası’nı içerisinde yer alan bir çizim nedeniyle satışını yapmama kararı aldığını duyurdu.

D&R Yönetimi, Kemal Gökhan Gürses’in hazırladığı 2024 Karga Kafası Ajandası’nı satmayacağını yayıncısı Ayrıntı Yayınları’na bildirdi.

Ayrıntı Yayınları sosyal medya hesabından yapılan açıklamada satıştan çıkarılma nedeninin kendilerine ajanda yer alan bir karikatür hakkında gelen “müşteri şikayeti” olarak bildirdiği belirtildi ve söz konusu karikatürü paylaşıldı.

Karikatürist Kemal Gökhan Gürses’in de imzasının yer aldığı Ayrıntı Yayınları’nın açıklamasında şu satırlara yer verildi:

“Eğitim sistemi tarikat yapılarına teslim edilmiş, toprakları dış yatırımcılara pafta pafta satılan, adaletin, hukukun, insan haklarının hiçe sayıldığı, yaşam tercihleri yüzünden insanların dışlandığı, cezalandırıldığı, hak mücadelesinin şiddetle bastırıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Yazıyla, fikirle ve çizgiyle üzerime düşeni her koşulda sürdürmeyi, 1978 yılında Gırgır dergisinde başlayan çizerlik yaşamım boyunca bir sanatçı olarak zorunlu gördüm, görüyorum. ‘Zafer Bayramı’ kendi kaderini tayin etmek için mücadele eden bir halkın kazanımıdır. Bu kazanımı korumak ve geliştirmek hepimizin görevidir. Görevini yerine getirememiş bir toplumun ‘bu bayramı kutlama hakkını’ tartışan karikatürümü şikâyet eden müşterilerini memnun etmek için D&R mağazaları ajandanın satışını durdurmuştur.

“İşi kitap satmak olan bir şirket sansür etme ve bir tür cezalandırma hakkını kendinde bulmaktadır.

“Bütün engellemelere rağmen özgür, demokratik bir ülke ve dünya için yazmaya, çizmeye ve yayımlamaya devam ediyoruz, edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz