Pamukkale Üniversitesi’nde Bir Akademisyen Devlet Tiyatrosu Oyuncularını Kovdu

0
252

Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları Pamukkale Üniversitesine bağlı kültür merkezinde sahneledikleri oyunun ardından, Denizli’den çekildiklerini açıkladı. Oyuncuları kovan akademisyenin işine son verildi.

Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları 8 Aralık akşamı Denizli Devlet Tiyatrosu’nun Pamukkale Üniversitesi’ne (PAÜ) bağlı Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi’nde sahnelediği “Binbir Gece Masalları” oyunu sonrasında Denizli’den çekildiklerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Evrensel‘in haberine göre bunun nedeninin PAÜ’de Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Yönetim Kurulu Üyesi ve kültür merkezinden sorumlu Prof. Dr. Fatih Yayla’nın, oyunculara karşı agresif tavırları olduğu belirtildi. Kendilerine, “Pılınızı pırtınızı toplayın gidin” dendiğini ifade eden sanatçılar, Devlet Tiyatrosu’nun Denizli’den çekilme kararı aldığını duyurdu. Seyirciler oyuncuları ayakta alkışlarken üniversite yönetimine tepki gösterdi. Aynı oyunun dün akşamki tekrar temsili de yapılmadı.

Denizli Tiyatrosu’nun son temsili

Devlet Tiyatrosu oyuncuları, bilet alan seyircinin mağdur olmaması için önceki akşamki oyunun iptal edilmediğini dile getirirken şu açıklamayı yaptılar:

“Ne yazık ki bugün oyundan önce yaşanan talihsiz bir olaydan dolayı görüştüğümüz, üzüntü ve şikâyetlerimizi dile getirmeye çalıştığımız, üniversitenin görevlendirdiği isim sorunlarımızı çözmediği gibi daha da agresif davranıp ‘Pılınızı pırtınızı toplayın gidin’ diyerek maksadını aşan cümleler kurmuştur. Normalde bu üslup, oyun ihlaline yol açabilecekken genel müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmeler sonucunda siz saygıdeğer seyircilerimizin etkilenmemesi için temsilimizi söz verdiğimiz gibi gerçekleştirdik. Yaşananlar bizi ilişkilerimizi kesme noktasına getirmiştir. Anlaşılıyor ki üniversite yönetimi bizi burada misafir etmek istemiyor. Bu oyunumuzun Devlet Tiyatrosu’nun Denizli’de gerçekleştirdiği son temsil olduğunu üzülerek belirtmek istiyoruz. Sevgi ve saygılarımızla.”

Akademisyen görevden alındı

Üniversiteden yapılan açıklamada, Fatih Yayla’nın Kültür Merkezi görevinden alındığı açıklandı.

Bununla beraber 15-16 Aralık’ta Denizli Devlet Tiyatrosu sahnesinde gerçekleşmesi planlanan “Gonzago’nun Öldürülmesi” oyununa bilet alan tiyatro izleyicilerine bu sabah oyunun iptal edildiği mesajı gitti. Mesajda, “Gonzago’nun Öldürülmesi adlı oyun program değişikliği nedeniyle iptal olmuştur. Online biletlerini alan izleyicilerimizin biletleri iptal edilmiş olup iade süreci başlatılmıştır. Gişeden bilet alan izleyicilerimiz gişeden yedi gün içinde işlem yapabilirler” ifadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz