Tutuklu Yazar Rizgar Turhan’a Kitap Yasağı: Kendi Kitapları Verilmiyor

0
378

Tutuklu yazar Rizgar Turhan’ın kaleme aldığı “Dilopek Ji Ava Jînê” ve “Cangoriyên Mişarê” adlı kitaplar kendisine verilmiyor. 

Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’ın haberine göre, 1995’ten beri tutuklu olan ve Afyon 1 Nolu T Tipi kapalı cezaevinde kalan Rizgar Turhan’ın ailesi, yazara kendi kitaplarını iletmek istediği halde kitaplar, cezaevi idaresi tarafından teslim edilmiyor. Aryen Yayınları’ndan çıkan Dilopek Ji Ava Jîné ve İmge Yayınevi’nden çıkan Cangoriyên Mişarê adlı kitaplar, gerekçe gösterilmeksizin yazara iletilmiyor.

Ailesinin kitaplardan birini 3 yıl, diğerini ise 2 ay önce kendisine gönderdiğini 8 Eylül’deki açık görüşte öğrenen yazar Turhan, cezaevinin herhangi bir gerekçe göstermediğini de yine ailesinden öğrendi. Turhan’ın annesi Şehriban Turhan süreci şöyle aktardı: “Bu cezaevi baskı ve zulmün aşa çıktığı bir yer. Hiçbir şekilde yasaları kabul etmiyorlar. Kendi yasalarına karşı geliyorlar. Bu hukuksuzluk son bulsun. Biri 3 yıl, diğeri ise 2 ay önce gönderilen kitaplar oğluma verilmiyor. Kendi kitabı verilmiyor. Kitap hakkında ne toplatma ne de bir dava var. Keyfi bir şekilde verilmiyor.”