Valilikten FEDAŞ işçilerinin dayanışma konserine engel: ‘Uygun Görülmemiştir’

0
376

Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda FEDAŞ işçilerinin düzenlemek istediği dayanışma konserine valilik ‘Uygun görülmemiştir’ diyerek izin vermedi.

Evrensel’den Orhan Kurul’ın yaptığı habere göre, FEDAŞ işçilerinin sürdürdüğü direnişin 35. Gününde düzenlenmek istenen konsere valilik engelinin ardından Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin meydanda açıklama yaptı. Açıklama sonrasında direnişlerine devam eden işçiler, konsere katılacak sanatçılar ve açıklamaya katılan vatandaşlar birlikte, Zonguldak’ta iş cinayetinde hayatını kaybeden madenciler için Madenci türküsünü söyledi.

“Bu Ülkenin Çoğunluğu, Yoksulu Bizleriz”

Meydandaki açıklamada sanatçılar da konuştu. Sanatçı Pınar Aydınlar, konuşmasında enerji işçilerinin yürüttüğü mücadeleye daha güçlü sarılmak gerektiğini belirterek “Çünkü insanlar artık evlerine ekmek götüremezken, çocuklar yatağa aç girerken, yoksullukla sınanırken, bir taraf yatlarına, katlarına, zenginliklerine zenginlik katarken bu ülkenin çoğunluğu yoksulu bizleriz” dedi.

Müzisyen, Şenol Akdağ da bu ülkede ezilen işçi ve emekçilerin yanlarında olduklarını ve her zaman türküleriyle onların yanlarında olacaklarını söyledi.

“Bu Engelin Gerekçesini Bilmiyoruz”

Sendika başkanı Keskin, meydanda taleplerini sanatçılarla birlikte dile getirmek istediklerini belirtirken, “Ama gerekçesini bilmediğimiz bir nedenden dolayı buradaki müzik dinletimiz engellenmek istendi. İstedikleri kadar engellesinler bize saz çalamazsınız desinler, türkü söyleyemezsiniz desinler. Ancak burada bir gerçeklik var, bizi yalnız bırakmayan sanatçı dostlarımız var, milletvekillerimiz var, kurumlarımız var” ifadelerini sözlerine ekledi.