İslamcı Derneklerden AKP Belediyesine Festival Tepkisi

0
367

Enderun Eğitim Vakfı, Genç Hareket gibi 8 İslamcı/muhafazakâr dernek bir araya gelerek, AKP yönetimindeki Hüyük İlçe Belediyesi’nin düzenleyeceği Kırmızı Altın Geleneksel El Sanatları ve Gençlik Festivali’ne karşı ortak bildiri yayımladı.

Aralarında Enderun Eğitim Vakfı, Genç Hareket Konya gibi İslamcı/muhafazakâr derneklerin yer aldığı 8 STK, Konya’da düzenlenecek olan festivallere karşı bildiri yayımladı. Ortak bildiride “eşcinsellikten alkol kullanımına kadar her türlü günahı meşrulaştırmaya çalışan zevat ile gençlerimizin buluşturulmasını doğru bulmuyoruz” denirken festivallerin iptal edilmesi istendi.

Bildiride ayrıca Konya’nın Hüyük ilçesinde 15-17 Eylül tarihlerinde Yasemin Özol, Irmak Arıcı, Sakiler, Yunus Emre, Oğuz Boran ve Ece Mumay gibi ünlü sanatçılarında da katılacağı Kırmızı Altın Geleneksel El Sanatları ve Gençlik Festivali’nin iptal edilmemesi halinde yasal itiraz ve eylem haklarının kullanılacağı belirtildi.

‘AHLAKİ YOZLAŞMANIN ÜRÜNÜ FESTİVALLER’

STK’ların yayınladıkları ortak bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz ve şehirlerimizin yöneticilerini, mahalle ve ilçelerde dahi yaygınlaşan ahlaki yozlaşmanın ürünü festivallere karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Hayat tarzlarından düşüncelerine kadar değerlerimizi her fırsatta ayaklar altına alan, eşcinsellikten alkol kullanımına kadar her türlü günahı meşrulaştırmaya çalışan zevat ile gençlerimizin buluşturulmasını doğru bulmuyoruz. Bütün toplumun ilim ve ahlak ile yetişmesini beklediği gençlerin, hiçbir sanatsal geleneğe yaslanmayan, bu toprakların örtüsüne ve inancına uymayan, yabancı kültürlerden beslenmiş nevzuhur kişilerle buluşturulmasını çelişkili bir tutum olarak görüyoruz. Ekonomik zorluklarla boğuşan devletin ve milletin asli kaynaklarının festival ya da başka şekilde anılan bu işlere aktarılmasının helal olmadığına inanıyoruz. İnançlı gençler olarak Konya Hüyük’te icra edilecek festivalin derhâl iptal edilmesini talep ediyor, diğer türlü yasal itiraz ve eylem haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı ilan ediyoruz.”