Tiyatrocu Ali Pouransari İran’a Gönderilmek İsteniyor

0
68

Tuzla GGM’de tutulan İranlı tiyatro oyuncusu Ali Pouransari, sınır dışı edilerek İran’a teslim edilmek isteniyor. Kanada’nın vize vermeyi kabul ettiği Pouransari, serbest bırakılmazsa Kanada’ya gidemeyecek.

İran’da Mahsa Jîna Emînî’nin öldürülmesinin ardından Abadan’daki eylemlere katılan ve bir yıl cezaevinde kalan tiyatrocu Ali Pouransari, Kanada’ya gitmek için Türkiye’ye geldi.

İstanbul Göç İdaresi’nden vize işlemleri için kimlik almak isterken 31 Ağustos’ta tutuklanarak Tuzla Geri Gönderme Merkezine (GGM) sevk edildi.

Pouransari’nin İran’a sınır dışı edilme ihtimali bulunuyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Kutlu’nun haberine göre Ağustos ayında İranlı askeri yetkililer tarafından darp edilen ve ciddi bir şekilde yaralanan Pouransari, Kanada’ya gitmek için Türkiye’ye geldi.

Kanada insani vize verdi

Arkadaşı B.Ş.’nin verdiği bilgilere göre Pouransari Abadan’da birkaç protesto gösterisi yaptığı için tutuklandı. Ahvaz’daki Şiban cezaevinde bir yıl tutuklu kaldı.

Halk ayaklanması sırasında Abadan İstihbarat Dairesi tarafından birkaç kez tehdit edildi. Son olarak Ağustos ayında İslam Cumhuriyeti’nin iki paralı askeri tarafından fiziksel saldırıya uğradı, palalar ve silahlarla yüzü ve vücudu ciddi şekilde yaralandı. Uğradığı baskı ve saldırılar nedeniyle Türkiye’ye geldi. Başvurusu sonrası Kanada’dan insani vize aldı. Türkiye’den Kanada’ya geçecekti ancak tutuklanarak geri götürme merkezine götürüldü.

Göç Örgütü’nün belirttiği otele gitmesi gerekiyor.

Kanada’nın vizeyi kabul ettiğini belirten B.Ş., “Kanada vizesinin işlemlerinin tamamlanması için Pouransari’nin Cuma günü Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından belirlenen otelde olması gerekiyor, yoksa işlemler tamamlanmayacak. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerekiyor. Onu İran’da ne bekliyor bilmiyoruz” dedi.