Kürt Sanatçılardan Çağrı: Bu Adaletsizliğe Ses Çıkarın

0
194

Diyarbakır merkezli gözaltı operasyonlarına tepki gösteren tiyatro oyuncuları, yönetmenleri ve yazarları Batman’da bir araya gelerek kamuoyuna seslendi: “Batman’dan sesleniyoruz. Yaşanan bu adaletsizliği artık herkes duymalı. Halkımızdan isteğimiz bu adaletsizliğe herkes ses çıkarsın.”

Artı Gerçek’ten Metin Yoksu’nun haberine göre, Diyarbakır merkezli yapılan operasyon ile gözaltına alınanların arasında Amed Şehir Tiyatrosu’ndan pek çok oyuncunun da olması üzerine Kürt sanatçılar bir araya geldi. Tiyatrocular adına konuşan Nîsk Huner Oyuncusu ve sosyal medya fenomeni Bahoz Özsunar açıklamayı Kürtçe gerçekleştirdi.K

 “Ne İlk Ne de Son Skandal”

Özsunar, Kürt sanatına yönelik bu operasyonların tanıdık olduğunu belirtirken sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ne ilk skandal ne de son skandal. Daha öncede Yılmaz Güney Sinemasının yakılmasından, Kürtçe tiyatrolarının engellenmesinden, yasaklanmasından ve Kürt sanatçılarının gözaltında işkence maruz bırakılmasından iyi hatırlıyoruz. Kürt sanatına, diline, tiyatrosuna yapılan baskıları şiddetle kınıyoruz.”

“Kürt Sanatından Korkuyorlar”

Kürtçe tiyatro oynayan, yazan ve sahneleyen sanatçılar adına konuşan Özsunar, konuşmasına şunları ekledi:

“Bu utancın muhataplarını bulup bulmamız muamma fakat bizler sahnede kameralar karşısında sokaklarda, meydanlarda sanat mücadelemizi Kürt halkına anadilinde sunmaya devam edeceğiz. Biz bu korkularını iyi biliyoruz. Gece uykularını kaçıran Kürt sanatını susturmak için şafak baskınları gerçekleştiriyorlar. Kürt sanatı onların kabusu oldu. Bu yüzden de sabahın şafağında Kürt sanatını susturacaklarını sanıyorlar. Ama bilsinler ki her ne kadar Kürt sanatını karşı kinle hareket ediyorlarsa da biz ne duruşumuzdan ne de sanatımızdan taviz vermeyeceğiz. Kürt sanatındaki son yıllardaki yükseliş hepimizin yüküdür ve emekleriyledir. Bu yüzden hep birlikte buna ses çıkarmalıyız. Batman’dan sesleniyoruz. Yaşanan bu adaletsizliği artık herkes duymalı. Halkımızdan isteğimiz bu adaletsizliğe herkes ses çıkarsın.”

Konu ile ilgili haberler: Kürt Sanatçılara Gözaltı