Kuşlar Heykelinin Bronz Parçaları Çalındı

0
336

Heykeltıraş Ender Güzey eserinin çalınan bronz parçalarının hurdacılara satılmasından endişe ediyor.

Bargilya Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’ndeki açılan Kuşlar isimli sergide yer alan bronz heykelin başı çalındı. Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen sergide yer alan heykel heykeltıraş Ender Güzey’e ait.

Ender Güzey 50 bin Euro değerinde bronz heykelin parçalarının hurdacılara satılmasından korktuğunu söyledi. 30 kilo ağırlığındaki heykelin bronz kuş başı ve sarkaçları 20 Ağustos 2023 gecesi güvenliğin olmasına rağmen çalındı. Sergi 18-20 Ağustos günlerinde açıktı. Hırsızlık etkinliğin son gününde gerçekleşti.

Heykeltraş Ender Güzey çalınan bronz parçayı gösteriyor.

Heykeltıraştan açıklama

Ender Güzey yaptığı açıklamada: “Milas Belediyesinin düzenlediği Bargilya Festivali organizasyonuna sergi yapmak üzere davet edildim. Ancak tek şartım 7/24 güvenliğin sağlanması idi. Buna rağmen eserlerin nakliyatı için sergi alanına gittiğimde heykelimin çok önemli bronz parçalarının çalındığını gördüm. Masif bronzdan oluşan heykelin kafası ve gövdesinden sarkan parçalar yoktu. Tek kelimeyle şok oldum aklım almadı. Sanki ruhumu çalmışlardı” dedi.

Ender Güzey kimdir?

1951’de İstanbul’da bugünkü Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde doğdu. Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Mac Zimmermann atölyesinde 1969 -1973 tarihleri arasında resim ve heykel öğrenimi gördü. 1975’te yüksek lisansını tamamladı. 1975 -1977 yılları arasında Münih Güzel Sanatlar Akademisinde Prof. Mac Zimmermann’ın asistanı olarak görevlendirildi. 1978’den 1982’ye kadar Mönchengladbach VHS’de Güzel Sanatlar ve Yaratıcılık Bölüm Başkanlığı ve Doçentlik görevine getirildi. 1982 -1988 yılları arasında Münih, Ammersee’de, atölyesinde özgün çalışmalar yaptı. Kunst-Galerie Herrsching Sanat Galerisi’ni kurdu ve yönetti. 1990 -1991 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Performans dersleri verdi. 1996’da İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Büyükada‘da Kuruluşuna destek oldu ve aynı fakültede ders verdi. 2006’da USA Montana Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencilerine performans, obje eğitimi verdi ve Ender Güzey, Ateş’ten Doğan isimli bir sene süren ABD sergi turnesi gerçekleştirdi. 2007’de Ender Güzey Bütünsel Sanat Müzesi ismi altında kişisel Müzesini Bodrum’da 200 yıllık tarihi bir binada kurdu. 2009’da Bodrum Merkez ve Kadıkalesi’nde Güzey Art Lounge ismi altında Ender Güzey eserlerinin sergilendiği iki sergi salonu kuruldu. 2009-2010 yılları arasında Muğla Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi olarak görev aldı.