MHP’li Aday, Ölen Adaşının Kitabını Kendi Yazmış Gibi Bastırdı

0
40

MHP Milletvekili Adayı İsmail Gümüş’ün, 2015’te yaşamını yitiren yazar İsmail Gümüş’e ait kitabı, kendi kitabı gibi yeniden bastırdığı ve imza günleri düzenlediği ortaya çıktı.

MHP Adıyaman Milletvekili adayı İsmail Gümüş, “Boşnak Türküsü” ve “Deli Balkan Yeli” gibi öykü kitaplarının yazarı ve aynı zamanda ressam ve heykeltıraş olan İsmail Gümüş’ün son eseri “Hançer” adlı öykü kitabını yeniden bastırarak sahiplendiği ortaya çıktı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Kırklareli doğumlu yazar İsmail Gümüş’ün “Hançer” adlı romanı, Profil Yayıncılık tarafından Nisan 2015’te satışa sunulmuştu. Yazar Gümüş kitabı satışa çıkarıldıktan kısa bir süre sonra, 5 Kasım 2015’te hayatını kaybetti.

MHP’den milletvekili adayı olan İsmail Gümüş, 21 Nisan 2022’de sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, “Tüm stokları tükenen Hançer adlı romanımı ve nasipse ikinci romanım Alamut’un Hançeri’ni yeniden baskıya gönderdik. Çok yakında yeniden tüm seçkin kitapevlerinde inşallah” diye yazdı.

Yeniden bastırdığı kitap için imza günleri düzenleyen MHP’li Gümüş,  yaptığı paylaşımın altına kitabı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye takdim ederken çektirdiği fotoğrafı da ekledi. Fotoğraftaki kitabın, 2015’te yaşamını yitiren yazar İsmail Gümüş’ün Profil Yayıncılık’tan çıkan kitabı olduğu görülüyor.

Yayınevi açıklama yaptı

Yazar İsmail Gümüş’e ait “Hançer” romanının ilk baskısını yapan yayınevi, kitapla ilgili sözleşmenin 1 Mart 2015 tarihinde imzalandığını ve sözleşme süresinin 1 Mart 2020 tarihinde sona erdiğini açıkladı.

Kitaptan yalnızca bir baskı yapıldığını ve stokların tükendiğini belirten yayınevinin sosyal medyadan da duyurduğu açıklamasında, “Adıyaman ilimizde bir şahsın bu kitapla imza günü yaptığı bilgisini aldık. Kitapla ve imza günü yapan şahısla herhangi bir ilgimiz yoktur” denildi.

MHP’li Gümüş: “Kitabın telif hakkı bende”

MHP’li Gümüş, başkasının kitabını kendi kitabı gibi kullanmadığını belirterek, “Kitabın telif hakkı bende” dedi.

Elinde, kendisiyle bir ilgileri olmadığını açıklayan yayınevi ile yaptığı yazışmalar bulunduğunu iddia eden Gümüş, “Peki size niye böyle bir iftira atılsın?” sorusuna ise yanıt vermedi.

Yazar İsmail Gümüş kimdir?

Şair, ressam, heykeltıraş, yazar ve eğitimci olan İsmail Gümüş, 5 Temmuz 1938, Demirköy, Kırklareli doğumlu. Demirköy Merkez İlkokulu (1950), Kepirtepe Köy Enstitüsü, İstanbul Öğretmen Okulu (1957), Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü (1963) mezunu.

1960 ile 1978 yılları arasında Kocaeli, Rize, Trabzon, Ankara, Ankara’da ilk ve orta dereceli okullarda öğretmen olarak çalıştı. 1978-1980 yılları arasında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nün Başkanlığı görevini yürüttü ve emekli oldu.

Gazi Eğitim Enstitüsü’nde okurken şiir ve öykü denemelerine başladı. İlk şiiri 1955’te Damla dergisinde yayımlandı. 1965’te Rize’de ilk resim sergisini açtı. Ankara Körler Okulu’nun bahçesinde sergilenmek için 80′li yıllarda yaptığı Aşık Veysel’in heykeli tanınmış işlerindendir. Daha sonraki yıllarda bu heykel, Ankara’da korumaya alınan 10 heykelden biri oldu.

İlk öyküleri de İzmir’de yayımlanan İmbat dergisinde çıktı. Şiirleri ve öyküleri ayrıca Varlık, Türk Dili, Bilim Sanat, Av, Kıyı, Anadolu Ekini, Orman ve Abece vd. dergilerde yer aldı. Öykülerinde Balkan insanlarının yaşantılarını, birbirleriyle olan ilişkilerini ve insan duyarlığını, konuşma dilinin akıcılığıyla, lirik ve doğal bir anlatımla dile getirdi. 2001’de Edebiyatçılar Derneğinin öncülüğünde açılan Behzat Ay Öykü Yarışmasında Pırtık adlı öykü dosyasıyla birinci oldu.

Şiirlerini 1969 yılında “Minicik” adlı kitabında topladı. “Boşnak Türküsü” (1984), “Deli Balkan Yeli” (1995) ve “Hançer” (2015) adlı öykü kitapları, “Bego Dayının Islığı” (2011) adlı bir romanı var. Ayrıca, ders notlarını içeren ve yedi kitapçıktan oluşan Estetik (1974) adlı bir eseri bulunuyor.