Gülşen: Ceza Haksız ve Hukuka Aykırı!

0
168

Sanatçı Gülşen‘in avukatları, kendisinin İmam Hatip liselilerle ilgili sözleri gerekçe gösterilerek açılan davada mahkeme heyetinin sanatçıya 10 ay hapis cezası vermesi üzerine açıklamada bulunarak bu durumun hukuka aykırı olduğunu belirtti.

İstanbul Ataşehir’de geçtiğimiz yıl verdiği bir konser sırasında yaptığı İmam Hatip liseleri mezunlarına yönelik esprisi gerekçe gösterilerek yargılanan Gülşen Çolakoğlu hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapsini talep edilmişti. Dün (3 Mayıs 2023) görülen davada mahkeme heyeti sanatçıya 10 ay hapis cezası verdi. Heyet hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Bu durumun “Gülşen cezalandırıldı” şeklinde haberleştirilmesi üzerine sanatçı hakkında olumsuz algı oluştuğu gerekçesiyle sanatçının avukatları yazılı bir açıklamada bulundu. Gülşen’in sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, TCK 216/1. Maddesi kapsamında ifadesi alınan sanatçının, maddede geçen “halkı kin ve nefrete alenen tahrik” suçunu işlemediğine kanaat getirilerek beraat kararının verilmesi gerektiği; ancak sanatçının “hiçbir şekilde yargılamasının yapılmadığı, hakkında ek savunma hakkı dahi tanınmayan bambaşka bir suçtan, TCK 216/2 ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan cezalandırıldığı” belirtildi.

Gülşen’e suçun niteliğinin değişmesinden önce haber verilip savunmasını yapmasına müsaade edilmediği, bu nedenle kanunda belirtildiği üzere “iddianamede kanuni unsurları gösterilen suçun değindiği kanun hükmünden başkasıyla mahkûm” edilemeyeceği vurgulandı. Mahkemenin açıkça hata yaptığını ve kararın hukuksuz olduğunu belirten avukatlar Altın Mimir ve Emek Emre’nin kaleme aldığı açıklama, kanuni müracaatlarda bulunacaklarını ve bu ağır hatanın düzeltilerek sanatçının beraatına karar verileceğine inandıklarını, zira bu durumun hukuki bir zaruret olduğunu söyleyerek açıklamayı sonlandırdılar.