BEKSAV’dan Mine Şirin Pride Filmi Gösterimi İçin Açılan Davayı Anlattı

0
416

7 Haziran günü gözaltına alınan BEKSAV Sinema Kolektifi üyelerinden Mine Şirin, SÖZ Platformu’na haklarında açılan dava hakkında bilgi verdi.

Haluk Kalafat – SÖZ Platformu

Kadıköy Kaymakamlığı tarafından Onur Ayı’nda “Pride” filmi gösterimi yasaklanan Bilim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV)  Sinema Kolektifi üyelerine dava açıldı.

BEKSAV, üyeleri haklarında dava açıldığını “Birlikte bir film izlemek istediğimiz için yargılanmak istemiyoruz; demokratik kamuoyunu, dostlarımızı, lubunları dayanışmaya, gökkuşağı bayraklarını asmaya davet ediyoruz” sözleriyle duyurdu.

BEKSAV Sinema Kolektifi’nden Mine Şirin, Sanat Özgürlüğünü İzleme Platformu’na haklarında açılan dava hakkında bilgi verdi.

2023 yılı Onur Ayı etkinlikleri kapsamında 7 Haziran’da, BEKSAV’da yapmak istedikleri film gösterimi sırasında gözaltına alınan sekiz kişi arasında yer alan Mine Şirin, haklarında dava açıldığını haberini “tebessümle” karşıladığını söylüyor.

Gözaltı nasıl gerçekleşti?

Bunun nedenini şöyle açıklıyor “Her şey çok absürt biçimde yaşandı o gün. Ortada bir şey yoktu. Bir film gösterimi yapılacaktı. Toplasanız bir otobüsü dolduracak insan yoktu. Gösterim saati geldiğinde beş otobüs dolusu çevik kuvvet geldi, sivil polisler sardı etrafımızı, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı gelmiş filan. Yani BEKSAV salonunda film gösterimi için bütün emniyet gelmiş neredeyse. Binanın önüne çıktık Sinema Kolektifi’nden iki kişi olarak, müzakere edelim, konu ne öğrenelim diye. Filmi gösteremezsiniz dediler. Biz de 21. Yüzyılda böyle bir müdahalenin anlamsız olduğunu anlatmaya çalıştık. İşte telefonumuza indirip izleyebileceğimiz bir film bu filan dedik. Yasak diyorlar, başka bir şey demiyorlar. Gösterim iptaline tek başımıza karar veremeyeceğimizi, bir kolektif olduğumuzu, içeri girip arkadaşlarımızla konuşacağımızı söyledik. Birden ‘alın, bunları alın’ sesleri yükseldi, sirenler çalıyor filan ortalık birbirine girdi. Sonuçta bizi gözaltına aldılar, ne oluyor diye bakmak için çıkan altı arkadaşı daha gözaltına aldılar. Yani ortada bir şey yokken gözaltına alındık zaten dava açıldığını öğrendiğimde doğal olarak tebessüm ettim.”

Mine Şirin BEKSAV’ın yaklaşık 10 yıldır aynı binada olduğunu, mahalleli ile iyi ilişkiler sürdürdüğünü, yaşanan bu olayın herkesi şaşırttığını söylüyor.

İki karakol iki hastane gezdirdiler

Şaşkınlığı gözaltı sürecinde de devam etmiş. BEKSAV Acıbadem’de. Polis gözaltına alınanları önce Moda Karakolu’na, oradan da sağlık kontrolü için Sarıyer’e Şişli Etfal Hastanesi’ne götürmüşler. Sonra Vatan Emniyet’e götürmüşler. İfadeleri alındıktan sonra bir kez daha sağlık kontrolü yaptıracağız demişler ve bu kez kentin bir başka noktası olan Eyüp Devlet Hastanesi’ne götürmüşler.

“Gece yarısına kadar dolaştırdılar bizi, eziyet olsun diye, sabah saatlerinde bırakıldık. Sekiz kişi arasında dördümüz Sinema Kolektifi üyesi, diğer dört kişi filmi izlemeye gelmiş, sesleri duyup dışarıda ne oluyor diye bakmaya gelmişler. Merak edip binanın önüne çıkıp gece yarısına kadar o karakol, bu hastane gezdirildiler. Suçlama da, ifade işlemi de formaliteydi. Dava açılacağını hiç düşünmüyordum.”

Dava gerekçesi

Türk Ceza Kanunu’nun 265’inci maddesinde düzenlenen kamu görevlisine mukavemet suçlaması yapamayacakları bir durum olduğu için 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlamasıyla açılmış soruşturma.

Soruşturma açıldığından haberdar değillermiş düne kadar. Mine Şirin “Ne gösteri yaptık ne yürüyüş. Film gösterimi yapacaktık sadece” diyor.

İlk duruşma 31 Ekim’de

Mine Şirin avukatlarının henüz dosyayı inceleyemediklerini söylüyor. Önümüzdeki günlerde basın açıklaması yapıp ayrıntıları kamuoyuyla paylaşacaklarını ve 31 Ekim 2023 günü görülecek dava için tüm demokrasi güçlerini desteğe çağıracaklarını sözlerine ekliyor.