Murat Övüç Kadınlar Matinesi Yasaklandı

0
392

Samsun Valiliği, Bafra ve Atakum’da yapılması planlanan Murat Övüç Kadınlar Matinesi konserine izin verilmeyeceğini duyurdu. Valilik konserin, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğunu öne sürdü.

Murat Övüç konseri Samsun’da yasak.

Samsun Valiliği, Türkiye’nin farklı kentlerinde daha önce sahneye çıkan Murat Övüç’ün ‘Kadınlar Matinesi’ adını verdiği konserini yasakladı. Konser 22 Ağustos 2023 tarihinde Samsun’da Bafra ve Atakum’da yapılacaktı.

Belediye Başkanı hedef gösterdi

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Murat Övüç’ü daha önce “Böyle bir etkinliğin yapılmasına müsaade etmeyiz” diyerek hedef göstermişti. Oysa Murat Övüç aynı konseri 2022 yılında Temmuz ayında yine Samsun’da vermişti.

Murat Övüç Kadınlar Matinesi Samsun Temmuz 2023 konseri haberi için tıklayın.

Samsun Valiliği yasağı duyurdu

Bu gelişme üzerine Samsun Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden konuya ilişkin açıklama yapıldı. Valilik, sadece belediye başkanının değil vatandaşların da kendilerine ulaştığını öne sürdü. Açıklamada Valiliğe ulaşan vatandaşların, konserin toplumun milli ve manevi değerlerine aykırılık teşkil ettiği, yapılmasının kamu esenliğini olumsuz etkileyeceği yönünde rahatsızlıklarını ilettikleri belirtiliyor.

Valilik bu şikâyetler üzerine 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun kendisine verdiği yetkiyi kullanarak konseri yasakladığını duyurdu.

İl İdaresi Kanunu ne diyor?

5442 sayılı İl İdaresi Kanunu‘nun 11 (c) maddesi şöyle:

“İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır.’ uyarınca müsaade edilmeyeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Murat Övüç’ten açıklama

Murat Övüç OdaTV’ye yasakla ilgili açıklama yaptı ve salon kapasitesinden daha fazla bilet satıldığını ve konserin bölge halkı tarafından talep edildiğini ifade etti.

Övüç, AKP belediyelerinin kendisini kabul etmediğini ve bu nedenle kendisinin de o belediyelere gitmediğini söyledi.

Övüç Valilik açıklamasında yer alan vatandaşın istemediğine dair bilginin doğru olmadığını da söyledi: “Organizasyon şirketi aradı, ‘Valilik bunu iptal ediyor’ dedi. Yapılacak bir şey yok. İptalse iptaldir. Üstelik tam 550 tane bilet satılmış. Vali diyor ya ‘halktan gelen tepki’, halktan tepki gelse 550 bilet satılmaz. Salon 500 kişilik, 550 bilet satılmış. Talep var gelmem için.”

Övüç “Sahnede şov yapıyorum”

Valilik açıklamasında yer alan ‘programın toplumun milli ve manevi değerlerine aykırılık teşkil ettiği’ ifadesine itiraz eden Övüç, şunları söyledi:

“Neye aykırıyım, ne yapmışım? Ben aldığı parayla çocuk okutan, fakirlere bakan, yetim çocuklara burs veren… Bunu artık tüm dünya biliyor. Nedir benim aykırı hayatım? Sahnede şov yapıyorum, sahnem bittikten sonra normal bir adam olarak hayatıma devam ediyorum.”

“Çalışanlar evlerine ekmek götürecek”

Konser için satılan biletlerin ne yapılacağına dair açıklama yapan Övüç, sahne ekibinin bu durumdan mağduriyet yaşadığını belirterek şunları söyledi:

“Benim programımın iptal edilmesi umurumda değil. Ölene kadar yetecek param var. Ama arkamda 150 kişi var evlerine ekmek götürmek isteyen. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bu kul hakkına giriyor. Biletlerin hepsi iade edilecek, ben bunu kabul etmem. Tamam, Bafra istemiyor, Samsun’da yapmak istedik, onu da iptal ettiler. Ne yapacağımı bilemiyorum. İnsanların bilet paraları iade edilecek. Her şey inşallah düzelir.”

Murat Övüç kimdir?

Sosyal medya fenomeni olarak tanındı. Sedat Kapurtu’nun yönetmenliğini üstlendiği, 17 Ağustos 2018 tarihinde vizyona giren Benim Adım Osman isimli filmde oyuncu olarak yer aldı. Ayrıca Kadınlar Matinesi adlı bir konser programıyla şarkıcı oldu.

Murat Övüç, 1968 yılında Van’da dünyaya geldi. Pertevniyal Lisesi’nde eğitim gördükten sonra, Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Bölümünü tamamladı. Altı yıl kadar evli olan Övüç’ün bir de oğlu bulunuyor. Murat Övüç’ün Kadınlar Matinesi konserlerinin tanıtımı için tıklayın.